Mariana Kočnera, Petra Tótha, Miroslava Kriaka, Štefana Mlynarčíka a Juraja Škripa obvinila Národná kriminálna agentúra (NAKA) z prečinu porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu súkromnej povahy pre sledovanie novinárov.

Novinárov poškodených v trestnom konaní o tom informoval vyšetrovateľ. K vzneseniu obvinenia došlo po roku a pol, odkedy vo veci beží vyšetrovanie, informuje Denník N.

Marian Kočner, medzičasom právoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody spolu s exministrom Pavlom Ruskom v kauze falšovania zmeniek, dal podľa výpovede obvineného exsiskára Petra Tótha žurnalistov sledovať v roku 2017.

Tóth spolu s Kočnerom zo začiatku vypracoval zoznam celkovo 28 novinárov vrátane Jána Kuciaka, ktorí sa mali stať predmetom ich nadštandardného záujmu. Podnikateľ k nemu dodal aj obálku so vzťahovými diagramami a citlivými osobnými údajmi či údajmi rodinných príslušníkov. Aktívny v teréne bol napríklad spomenutý Kriak.

Prsty v tom mal aj Bödör

Rok na to spustil Kočner na platforme YouTube a Facebook projekt Na pranieri, kde získané kompromitujúce informácie používal. Šlo prevažne o ľudí, ktorí sa venovali jeho kauzám. Keď na mafiána dočiahla ruka zákona, spomenutý kanál z webu zmizol.

Tóth vypovedal, že sledovanie financoval aj oligarcha Norbert Bödör, ktorý je aktuálne väzobne stíhaný v kauze Dobytkár. „Povedal, že o paparazzovanie novinárov a o to, ako sú novinári spätí s niektorými politickými stranami, by mal mať záujem aj Norbert Bödör a že oni dvaja by na to prispeli. Bol tam aj záujem bulvárny, to znamená alkohol, drogy, prípadne nejaké avantúry,“ citoval Denník N Tótha.

Tisíce eur mesačne

Ilegálna operácia stála podľa Tótha 6 800 až 7 400 eur mesačne plus osobitné náklady vo výške tisíc až tritisíc eur. Zabezpečené bolo aj množstvo technického vybavenia od fotoaparátov, mobilov či tabletov až po kamuflážne prostriedky ako parochne, fúzy a oblečenie.

Marian Kočner bol obvinený z objednania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Spolu s Alenou Zsuzsovou, ktorá bola v procese medzičlánkom, ich však prvostupňový súd oslobodil pre nedostatok dôkazov. Koncom minulého roka médiá informovali, že spis sa po odvolaní prokurátora už nachádza na Najvyššom súde SR.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.