Odpor proti reforme súdnictva, ako ju neoblomne presadzuje ministerka spravodlivosti, rastie. Stavajú sa proti nej už aj vládne ministerstvá. Kým ešte nedávno žiadali o vypočutie hlavne sudcovia, dnes sa o slovo hlásia najvyšší predstavitelia prokuratúry, advokácie a najvýznamnejších justičných inštancií.      

Reformy ministersky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) dostávajú jednu trhlinu za druhou. V závere minulého roka sa jej podarilo v parlamente s jednoznačnou podporu koaličných partnerov presadiť novelu ústavy, podľa ktorej sa menia pravidlá na volenie ústavných sudcov, majetkové preverovania sudcov, či umožňuje sa zriadenie úplne nového Najvyššieho správneho súdu. Nástup reforiem sa ukazoval ako nezvratný. No po pár mesiacoch sa konkrétne reformné kroky, kde už nerozhoduje politická matematika, zadrhávajú.    

V závere minulého týždňa sa do výberového konania na sudcov Najvyššieho správneho súdu prihlásilo minimum funkčných správnych sudcov a kandidát na jeho predsedu svoj predchádzajúci záujem oželel. Výstižné sú jeho slová, prečo tak urobil. Jaroslav Macek, ktorý mal 2. marca ako jediný uchádzač prejsť pred potenciálnym nástupom do funkcie hodnotením v Súdnej rade, svoje odstúpenie od pôvodného úmyslu na poslednú chvíľu zdôvodnil zložením prihlásených uchádzačov o posty na tento súd. S nimi by nebol schopný zabezpečiť implementovanie svojho projektu.

Zo strany trucujúcich správnych sudcov išlo o vyjadrenie nespokojnosti s reformnými spôsobmi Kolíkovej. O pár dní na to sa potvrdil ďalší, vážnejší prejav nesúhlasu so zámermi, alebo ešte lepšie uplatňovanými spôsobmi, ministerstva spravodlivosti. Po viacerých protestoch proti forme zriadenia novej súdnej mapy, sa viaceré inštitúcie, vrátane vládnych, postavili rezervovane alebo rovno proti zákonnému návrhu Kolíkovej. Vyplýva to z vyjadrení z medzirezortného pripomienkového konania, ktoré sa skončilo 28. februára.  

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.