Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy dostal tri roky za korupciu. Hoci sa odvolal, súd komplikuje predvolebné plány pravicových Republikánov. Sarkozy pravdepodobne vypadáva z hry o budúceho prezidenta. Situáciu mu komplikuje, že to zďaleka nie je jediný súdny proces, v ktorom figuruje.

Nicolas Sarkozy sa v pondelok stal prvým exprezidentom v modernej histórii Francúzska odsúdeným nepodmienečne. Za pokus o podplatenie sudcu a nedovolené ovplyvňovanie dostal trojročný trest, z toho jeden rok natvrdo. Pred ním už síce súd vymeral dvojročný trest za fiktívne zamestnávanie exprezidentovi Jaquesovi Chiracovi, keď bol primátorom Paríža, ale len podmienečne.

V skratke ku kauze. Sarkozy bol prezidentom v rokoch 2007 – 2012. Po opustení Elyzejského paláca sa exprezident a jeho právnik Thierry Herzog pokúšali od sudcu Gilberta Aziberta získať informácie v kauze Bettencourt, v ktorej figuroval. Sudcovi za to ponúkali podporu pri kandidatúre na prominentný post v Monaku. Dohoda medzi trojicou bola odhalená vďaka odpočúvaniu Sarkozyho telefónu a všetkým trom na základe odposluchov v pondelok vymerali tresty.

Kauza ešte zďaleka nie je uzavretá a nedá sa povedať, že Sarkozy pôjde za mreže. V prvom rade, exprezident sa voči rozsudku odvolal. V druhom rade, súd prvej inštancie mu umožnil odpykať si trest doma s elektronickým náramkom. Iste, aj to je forma trestu, ale v čase pandémie, ktorá do veľkej miery znemožňuje voľný pohyb, pomerne mierna. A napokon, súdny proces sa aj vďaka odvolaniam môže tiahnuť celé roky, počas ktorých bude Sarkozy na slobode.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.