„Katolícky svet nemá žiadnych zástupcov. Nevyformoval intelektuálov ani politikov. Ak sa dnes pozrieme na katolícke myslenie v Taliansku, zistíme, že takmer neexistuje. Je mimo všeobecnej rozpravy a nemá vplyv v médiách,“ píše tamojší novinár Andrea Gagliarducci a sčasti z toho viní pápeža Františka. Podľa žurnalistu sa katolíci zosvetšťujú vo svojom jazyku: dôkazom je prejav talianskeho premiéra a „oddaného“ katolíka Maria Draghiho, proti ktorému mali ostro vystúpiť katolícke médiá.

Ako povedal pápež František: „Prírodné tragédie sú odpoveďou Zeme na naše zlé zaobchádzanie. A myslím si, že keby som sa spýtal Pána, čo on nato, nemyslím si, že by mi povedal, že je to dobrá vec: boli sme to my, kto zničil Pánovo dielo.“ Citát nepochádza z homílie ani z prejavu vysokého preláta, ale z prejavu talianskeho premiéra Maria Draghiho, keď sa pred Senátom predstavil so žiadosťou o dôveru jeho vláde. Citát hovorí veľa vecí a otvára širšiu úvahu.

Draghiho popisovali ako „oddaného“ katolíka, vyzdvihovali jeho formáciu v jezuitskej škole, jeho blízkosť k Vatikánu, dokonca sa zdôraznilo, že pápež František ho vymenoval za člena Pápežskej akadémie vied hneď ako skončil vo funkcii predsedu Európskej centrálnej banky a znovu pripomínal prejav, ktorý predniesol minulý rok na stretnutí hnutia Communione e Liberazione v Rimini, čo bol akýsi jeho programový manifest.

Pokiaľ však ide o výber citátu od pápeža Františka, Draghi nenájde nič lepšie ako pasáž týkajúcu sa ekológie. A je to jasná voľba. Pretože vo svojom prejave pred Senátom – prečítajte si ho a uveríte – Draghi hovoril o ekonómii, ale nikdy nehovoril o demografii. Nikdy nehovoril o otázke života, ktorá je tiež základom pre obnovu krajiny, ale skôr hovoril o rovnosti pohlaví. Nikdy nehovoril o rodine. Najskôr si nárokoval legitimitu svojej vlády, teda vyzval na jednotu, aby sme mohli čeliť kríze, a potom predložil svoju agendu, ktorá je tiež „zelená“, s poznámkou, že problém životného prostredia by mohol byť príčinou pandémie COVID-19. Nebol to prejav katolíckeho politika. Nemohol a nemal byť.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.