RTVS uvádza americký seriál Najsilnejší hlas o americkej televíznej stanici Fox News a jej zakladateľovi a prvom riaditeľovi Rogerovi Ailesovi. Roman Joch píše o tom, čo všetko si scenáristi vymysleli alebo domysleli, a tiež prečo.

Fox News bola a dodnes je mediálnym fenoménom. Zároveň je ale pre európskeho diváka ťažké tento fenomén pochopiť. Jednou z ciest, ako mu porozumieť je uvedomiť si, že Fox News bola a je konzervatívna i populistická zároveň, a že byť konzervatívcom je v súčasnosti aktom rebélie. Možno tej najradikálnejšej. Niečím ako kedysi punk.

Outsider v zápase s novotami

Ak chcete pochopiť Fox, treba vedieť, že americký povojnový konzervativizmus vychádzal z pozície outsidera. Prvý americký politik, ktorý kandidoval na prezidenta a hlásal názory klasicky liberálneho, tradicionalistického či antikomunistického konzervativizmu, bol Barry Goldwater v roku 1964. Jeho mediálny obraz v amerických televíziách bol príšerný, vydávali ho za nebezpečného radikála, ktorý môže úmyselne vyvolať jadrovú vojnu so Sovietskym zväzom. Goldwater voľby prehral. Poznamenal, že keby jeho jediným zdrojom informácií o sebe a svojich názoroch boli americké televízie, tiež by hlasoval proti sebe. Od tej doby boli americkí konzervatívci presvedčení, že väčšina médií a všetky hlavné televízie v USA sú ľavicovo-liberálne a predpojaté voči nim i všetkým republikánskym kandidátom na prezidenta.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.