Postoje slovenskej vedeckej obce k nákupu ruskej vakcíny Sputnik V sú zatiaľ pomerne rezervované. Odborníkom pritom prekáža absencia súhlasu od európskeho regulátora a samotnú látku skôr chvália. Infektológ Pavol Jarčuška hovorí, že k tejto situácii nemuselo prísť, ak by boli západní partneri pri dodávkach spoľahliví, a biochemik Pavol Čekan vraví, že pri očkovaní Sputnikom má každý slobodnú voľbu, hoci on sám by sa ňou vraj zaočkovať nenechal.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v spoločnosti ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) nečakane avizoval v pondelok podvečer na letisku v Košiciach masívny nákup ruskej očkovacej látky Sputnik V. Potvrdili sa tým špekulácie, o ktorých sa v médiách písalo už niekoľko hodín predtým.

Prvá zásielka obsahuje 200-tisíc dávok vakcíny a do konca júna by mali na naše územie doraziť až 2 milióny dávok. Očkovanie bude dobrovoľné a podľa slov premiéra by mal tento kontrakt zvýšiť tempo vakcinácie na Slovensku až o 40 percent. Začať by sa mohlo o dva týždne, pričom registrácia by mala byť dostupná už onedlho.

Líder vládnej koalície čelí pre svoju utajovanú iniciatívu extrémnemu politickému tlaku z progresívneho a liberálneho prostredia, ktorému Štandard venuje samostatný článok, no názory na zaobstaranie Sputniku V prúdiace z vedeckého prostredia sú podstatne zmierlivejšie.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.