Postoje slovenskej vedeckej obce k nákupu ruskej vakcíny Sputnik V sú zatiaľ pomerne rezervované. Odborníkom pritom prekáža absencia súhlasu od európskeho regulátora a samotnú látku skôr chvália. Infektológ Pavol Jarčuška hovorí, že k tejto situácii nemuselo prísť, ak by boli západní partneri pri dodávkach spoľahliví, a biochemik Pavol Čekan vraví, že pri očkovaní Sputnikom má každý slobodnú voľbu, hoci on sám by sa ňou vraj zaočkovať nenechal.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v spoločnosti ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) nečakane avizoval v pondelok podvečer na letisku v Košiciach masívny nákup ruskej očkovacej látky Sputnik V. Potvrdili sa tým špekulácie, o ktorých sa v médiách písalo už niekoľko hodín predtým.

Prvá zásielka obsahuje 200-tisíc dávok vakcíny a do konca júna by mali na naše územie doraziť až 2 milióny dávok. Očkovanie bude dobrovoľné a podľa slov premiéra by mal tento kontrakt zvýšiť tempo vakcinácie na Slovensku až o 40 percent. Začať by sa mohlo o dva týždne, pričom registrácia by mala byť dostupná už onedlho.

Líder vládnej koalície čelí pre svoju utajovanú iniciatívu extrémnemu politickému tlaku z progresívneho a liberálneho prostredia, ktorému Štandard venuje samostatný článok, no názory na zaobstaranie Sputniku V prúdiace z vedeckého prostredia sú podstatne zmierlivejšie.

Jarčuška: Pýtate sa, čo môžete pre pacientov urobiť

Obchodnú spoluprácu s Rusmi obhajoval priamo na letisku aj prezident spoločnosti infektológov a prednosta košickej kliniky Pavol Jarčuška, ktorý v súvislosti s katastrofálnou pandemickou situáciou poznamenal, že v našej krajine zomiera na koronavírusovú infekciu každých zhruba 15 minút jeden pacient. „A keď toto vidíte, pýtate sa ako lekár, ktorý skladal Hippokratovu prísahu, čo môžete pre tých pacientov a pre populáciu urobiť,“ objasňuje Jarčuška.

„Keď by bol dostatok vakcín, ktoré sú registrované v Európskej únii a mali by sme ich včas a mali by sme také tempo očkovania, aké majú v Británii a aké majú dvaja lídri – Spojené arabské emiráty a Izrael – tak určite by sme ani len neuvažovali o dovoze akejkoľvek inej vakcíny,“ pokračoval s tým, že situácia je žiaľbohu iná.

Podobne ako mnoho expertov pred ním upriamil pozornosť na fakt, že Sputnik V má publikované údaje v prestížnom časopise Lancet, v zmysle ktorých má účinnosť viac ako 90 percent naprieč všetkými vekovými kategóriami. Vzorka skúmaných pacientov bola podľa jeho slov v súčte až 20-tisíc a v prospech ruskej vakcíny údajne hrá aj skutočnosť, že výsledky boli vyhodnocované už v čase podania druhej dávky a nie po nej.

Jarčuška zároveň priznal, že ho v ostatnej dobe kontaktovali traja primári so žiadosťou o dovoz Sputniku s tým, že po ňom existuje veľký dopyt zo strany ľudí. Väčšina odborníkov „nepochybuje o tom, že veľmi kontrolované a veľmi starostlivo monitorované podávanie tejto vakcíny, s tým, čo sa musí robiť, s presným hlásením všetkých vedľajších príhod… bude prínosom pre našich pacientov a pomôže nám, dúfajme, zmeniť charakter krivky epidémie,“ uzavrel expert.

Smatanu nákup teší, ale…

Kritickejšie, no stále nie principiálne odmietavo, sa k horeuvedenej skutočnosti postavil niekdajší šéf Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana. Myslí si, že skôr ako o odvahu, o ktorej Matovič s Krajčím hovorili, ide pri podpísaní výnimky pre Sputnik V o „hazard“.

Smatana je toho názoru, že používanie akejkoľvek vakcíny musí podliehať registrácií v EMA (Európskej liekovej agentúre), pričom upriamil pozornosť na prvé štúdie od britskej farmaceutickej firmy Astra Zeneca, kde efektivita skákala od 70 do 90 percent. Avšak, výsledná registrácia v EMA bola len na úrovni 59 percent.

„Presne pre toto existujú agentúry ako EMA. To, že Sputnik V nemá registráciu v EMA ale neznamená, že je zlá alebo nebezpečná vakcína. To určite nie. Existuje tu však nepopísané riziko – a je na každom z nás, či ho podstúpi. Aké to riziko je však bez kontroly od EMA s istotou nevieme,“ necháva sa počuť analytik.

Smatana na záver prizvukuje, že nákup Sputniku V ho teší, ale v ideálnom prípade by vraj mal byť uchovaný v skladoch, pričom by sme mali počkať na vyjadrenie od EMA. „Pevne verím, že to Sputnik V aj v čase spraví a tento deň sa ukáže ako krok, ktorý nás priblížil k vytúženej ‚slobode‘ (aj bez modrého papiera) a neskončí to ako ďalší nepodarený experiment,“ uzatvára Smatana.

Čekan: Nedám sa, ale máte slobodu

Do tretice svoj názor na zakontrahovanie ruskej vakcíny vyjadril aj biochemik a zakladateľ spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan. „Pokiaľ vakcínu Sputnik V neschváli Európska lieková agentúra, osobne sa ňou zaočkovať nedám. Ostatní máte slobodnú voľbu,“ uviedol v stručnosti, pričom nedávno označil očkovanie Sputnikom v tejto fáze za „experiment“.

Čekan pritom s ruským produktom ako takým problém nemá, skôr naopak. „Je tu vakcína Sputnik a funguje s efektivitou 91,6 percent. Je to takmer taká dobrá vakcína ako tie od Moderny a Pfizer a o dosť lepšia ako vakcína od AstryZenecy. Je super, že čoskoro budeme mať ďalšiu dobrú vakcínu na trhu,“ konštatoval po publikovaní výsledkov z Lancetu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.