Nákup ruskej vakcíny Sputnik V sa napriek alarmujúcej pandemickej situácii na Slovensku nestretol s jednohlasným súhlasom. Podľa tých politikov a komentátorov, ktorí sú zväčša k Rusku kritickejší, ide o geopolitickú zbraň Moskvy, ktorá nás približuje späť do obdobia satelitného štátu.

Pandemická situácia na Slovensku je alarmujúca. Počet hospitalizácií prekročil číslo 4 000 a mŕtvych v súvislosti s ochorením COVID-19 je viac než 7 200. Personálne poddimenzované nemocnice nezvládajú starostlivosť o pacientov a ambulancie sú tiež na pokraji síl. Covidu podľahne takmer každý štvrtý pacient, ktorý sa dostane do slovenských nemocníc.

Jedinou nádejou na zlepšenie situácie je podľa oborníkov očkovanie, ktoré ľudí chráni pred nákazou, ale aj stredne ťažkým či ťažkým priebehom covidu. Dve dávky vakcíny na Slovensku doposiaľ dostalo len viac než 133-tisíc občanov. Od kolektívnej imunity, ktorá sa dosahuje pri preočkovaní 60-80 percent populácie, sme ešte na mesiace vzdialení.

Jednou z príčin je aj nedostatok vakcín. Ochota zaočkovať sa proti COVID-19 na Slovensku totiž po počiatočnej skepse v úvode pandémie narastá. Podľa exkluzívneho prieskumu pre Štandard, ktorého výsledky sme publikovali koncom januára, by vakcináciu postúpilo 67 percent populácie, čo sa podľa vedcov blíži k hranici dostatočnej pre vytvorenie kolektívnej imunity. Z ďalšieho prieskumu pre Štandard vyplynulo, že takmer 17 percent opýtaných dáva prednosť ruskej vakcíne.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.