AKTUALIZOVANÉ Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) o tom informoval z košického letiska, kde priviezli prvú dodávku. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Začať by sa mohlo najskôr o dva týždne.

Premiér verí, že ruská strana dodrží termíny aj množstvá. V priebehu nasledujúceho mesiaca by malo prísť celkovo milión kusov, v máji a júni ďalší milión. „Slovensko bude môcť v nasledujúcich mesiacoch zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 percent,“ skonštatoval. Cena oboch dávok vakcíny je podľa Matoviča 19,95 dolára, teda približne 17 eur.

Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udeľuje minister zdravotníctva. Skladovať a distribuovať ju budú v Šarišských Michaľanoch. V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv preveria šaržu a následne oznámia, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Registrovať sa bude možné už skôr.

Boje a odhovárania

Záujemcovia o očkovanie Sputnikom budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre. Ako podotkol minister, je však mnoho krajín, kde Sputnik V registráciu má.

Z koaličných partnerov bola podľa slov informovaná líderka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. Ako podotkol premiér, očakáva teraz „problémy, boje aj rôzne odhovárania“. Všetkých poprosil, aby odložili politikárčenie.

Vakcína v krajinách Európskej únie nie je v súčasnosti registrovaná. Na Slovensku sa má použiť po schválení Ministerstvom zdravotníctva SR ako terapeutické použitie neregistrovaného lieku. O jej nákupe 18. februára rokoval vládny kabinet, zabezpečenie vakcíny však neodobril. Strana Za ľudí trvala na oficiálnom registračnom procese a verifikácii jej bezpečnosti Európskou liekovou agentúrou (EMA), kde výrobca zatiaľ o registráciu nepožiadal.

Prvá registrovaná

Adenovírusovú vakcínu Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve. O jej registrácii v krajine Rusko informovalo 11. augusta 2020.

Na Slovensku sa v súčasnosti očkuje vakcínami od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

Rozkol v koalícii

Nákup ruskej vakcíny Sputnik V sa stal bezprostredne po oficiálnom oznámení tŕňom v oku niektorých prozápadnejšie orientovaných vládnych predstaviteľov zo sféry diplomacie.

Poslanec zo Za ľudí Tomáš Valášek už oznámil, že vystupuje z vládnej koalície tak, ako to pred časom urobil jeho kolega Miroslav Kollár. Takisto avizoval, že odchádza z postu predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti.

Politik, ktorý v minulosti figuroval v pozícii veľvyslanca Slovenska pri NATO, v tejto súvislosti píše o nevhodných tajných vojenských letoch, záhadnom sprostredkovateľovi blízkom šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi, vstupe do siene hanby a pľuvanci do tváre európskym partnerom.

Korčok: Západné vakcíny sme nevítali

Po miernejšom slovníku siahol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý účasť predsedu vlády pri prílete Sputniku V na územie Slovenskej republiky nepovažuje za vhodnú.

„Ani mňa, ani nikoho z vlády totiž nenapadlo vítať vakcíny, ktoré k nám prišli z iných štátov. Mohli sme byť pri americkej, nemeckej či britsko-švédskej, ale neurobili sme to, lebo to nedáva zmysel,“ porovnáva Korčok.

Prízvukuje pritom, že od začiatku nejde o to, odkiaľ pochádza vakcína, ale či je v EÚ riadne zaregistrovaná. Sputnik V podľa neho stále o registráciu ani nepožiadal, a preto vraj takáto politická pozornosť práve tejto neregistrovanej vakcíne nie je na mieste.

(tasr/ste)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.