Michail Gorbačov pred 10 rokmi. Foto: TASR/AP

Michail Gorbačov sa 2. marca dožíva 90 rokov. Jeho kariéru a pútavé anekdoty opisuje Vasil Lipitsky, ktorý s ním spolupracoval.

V roku 1978 bol Gorbačov prvým tajomníkom (predsedom) výboru komunistickej strany Stavropoľského kraja. Nie je to najväčší ani najdôležitejší kraj, ale na jeho území sa nachádzajú kúpele, kde oddychovali sovietski lídri. Takže vedúci predstavitelia regiónu mali viac príležitostí na osobné kontakty s nimi.

V spomínanom roku dovolenkoval v jednom z týchto stredísk Jurij Andropov, člen politbyra a šéf KGB. Raz pozval Gorbačova na stretnutie. Nebolo to niečo nezvyčajné, udržiavali dobré vzťahy. Andropov podporoval Gorbačova, kedysi aj navrhol, aby bol jeho zástupcom v KGB. Keby bol prijal túto ponuku, možno by história 20. storočia vyzerala inak.

Andropov (vľavo) a Brežnev (úplne vpravo) s Honeckerom v roku 1967. Foto: wikimedia

Keď sa stretli, Andropov mu oznámil, že generálny tajomník Ústredného výboru KSSZ Leonid Brežnev cestuje vlakom na dovolenku na juh a urobí si krátku zastávku na stanici Minerálne vody, kde by sa patrilo, aby ho pozdravili. Nič viac, len protokol, podobné stretnutia boli bežné. Celé delegácie zvykli vítať prvú osobu štátu a regionálni lídri informovali o svojich úspechoch.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.