Opatrenia proti šíreniu infekčného respiračného ochorenia COVID-19 sa ešte väčšmi sprísnili a obnovenie bohoslužieb je tak stále v nedohľadne. Kostoly zostávajú aj naďalej zatvorené, i keď sa stále viac ozývajú volania po ich otvorení.

Za otvorenie kostolov na Slovensku sa šíri petícia, Konferencia biskupov Slovenska adresovala vláde list a na otvorenie chrámov za dodržania ochranných opatrení vyzývajú aj niektorí politici. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) ešte pred marcovým sprísnením opatrení navrhoval, aby vláda za presne vymedzených podmienok dovolila ľuďom zúčastniť sa na bohoslužbách, nijako na to však netlačil. Podobný postoj zaujala aj Kresťanská únia, ktorá je v parlamente súčasťou poslaneckého klubu hnutia OĽaNO.

Po obnovení bohoslužieb, ktoré sa vyše dvoch mesiacov konajú len prostredníctvom online prenosov, volá už aj Konferencia biskupov Slovenska (KBS), ktorá ešte spočiatku roka tvrdila, že si želá, aby sa veriaci mohli na bohoslužby čím skôr vrátiť. KBS dodala, že si tlak, pod ktorým sú nemocnice, uvedomuje, ale pohár trpezlivosti v polovici februára pretiekol a konferencia biskupov zaslala vláde list, v ktorom žiada, aby členovia kabinetu Igora Matoviča (OĽaNO) našli iný, primeraný spôsob nastavenia opatrení vo vzťahu k duchovným potrebám veriacich.

„Sme ochotní zniesť obmedzenia – avšak úplný, dlhodobý a celoplošný zákaz verejných bohoslužieb, ako aj praktické znemožnenie vysluhovania sviatostí je neúnosné,“ uviedla v liste KBS.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.