AKTUALIZOVANÉ Bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho odsúdili v pondelok pre obvinenia z korupcie na rok väzenia. Celkovo mu súd v Paríži vymeral tri roky odňatia slobody, z toho dva podmienečne, informovala agentúra AP.

Sarkozy bude môcť v súlade s rozhodnutím súdu požiadať o výkon trestu v domácom väzení, počas ktorého bude musieť nosiť elektronický monitorovací náramok.

Prokuratúra pôvodne žiadala súd, aby Sarkozymu vymeral štyri roky väzenia, z toho dva nepodmienečne. Rovnaký trest žalobcovia žiadali pre jeho dlhoročného advokáta Thierryho Herzoga, ako aj pre prokurátora Gilberta Aziberta. Obaja v pondelok dostali rovnaký trest ako Sarkozy, píše AP.

Sarkozy a Herzog boli odsúdení pre obvinenia z korupcie a zvýhodňovania na základe údajného pokusu o podplatenie Aziberta z roku 2014 so zámerom získať tajné informácie o vyšetrovaní financovania predvolebnej kampane.

Využil svoje postavenie na osobné účely

Bývalý prezident to mal oplatiť podporou tohto vysokopostaveného úradníka pri jeho žiadosti o „pohodlnú“ pracovnú pozíciu v Monaku. Azibert bol v inkriminovanom čase vedúcim poradcom na najvyššom odvolacom súde Francúzska. Zmienenú prácu v Monaku napokon nedostal.

Súd sa pred vynesením pondelkového verdiktu vyjadril, že skutočnosti v tomto prípade boli „obzvlášť závažné“ v kontexte toho, že ich spáchal bývalý prezident, ktorý využil svoje postavenie na osobné účely. Navyše, ako bývalý právnik veľmi dobre vedel, že ide o trestný čin, dodal súd.

Niekdajší šéf Elyzejského paláca sa proti rozsudku odvolá. Oznámila to jeho obhajkyňa Jacqueline Laffontová. Laffontová označila pondelkový verdikt za „mimoriadne prísny“ a „úplne neopodstatnený“ s tým, že bývalý prezident je „pokojný, ale odhodlaný naďalej dokazovať svoju nevinu“.

Zničenie Líbye

Sarkozy (66), ktorý stál na čele Francúzska v rokoch 2007 – 2012, je obvinený aj z prijatia miliónov eur od bývalého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího na svoju predvolebnú kampaň v roku 2007 a prekročenia finančného limitu počas neúspešnej kampane v roku 2012. Pred súd v súvislosti s týmto obvinením predstúpi spolu s 13 ďalšími obžalovanými koncom marca.

Pod vedením exprezidenta Sarkozyho iniciovalo Francúzsko v roku 2011 útok na Líbyu. Z odtajnenej e-mailovej komunikácie bývalej ministerky zahraničných vecí USA Hillary Clintonovej vyplynulo, že ho k tomu motivovali aj ekonomické záujmy v severnej Afrike.

Podľa citlivých informácií mala mať Kaddáfího vláda v držbe 143 ton zlata a podobné množstvo striebra. Chcela ich použiť na zavedenie panafrickej meny založenej na líbyjskom zlatom dináre. To by predstavovalo alternatívu k francúzskemu franku a oslabilo by to vplyv Francúzska.

Wikileaks odhaľuje, že Sarkozy sa útokom na Líbyu usiloval tiež o získanie líbyjskej ropy, zabezpečenie francúzskeho vplyvu v regióne a presadzovanie francúzskej vojenskej moci.

(tasr, est)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.