Joe Biden sa zbavuje väčšiny nariadení svojho predchodcu, republikána Donalda Trumpa. Zrušenia sa dočkal aj dekrét o krásnej klasickej architektúre.

Americký prezident Joe Biden zrušil minulý týždeň v stredu 24. februára ďalšie prezidentské nariadenia svojho predchodcu Donalda Trumpa. Medzi nimi bolo aj nariadenie s názvom „Podpora krásnej federálnej verejnej architektúry,“ informuje verejný americký rozhlas NPR.

Trump počas svojej vlády označil väčšinu verejných budov postavených za posledné polstoročie za „nerozoznateľné“, „neinšpiratívne“ či jednoducho „škaredé“. Pri pohľade na v súčasnosti obľúbené sklo-betónové brutalistické kocky a kvádre sa tomu nedá až tak čudovať. Liekom na to malo byť jeho nariadenie, ktoré bolo podľa niektorých názorov kontroverzné.

Mala sa vďaka nemu podporovať stavba verejných stavieb v štýle budov Kongresu, Bieleho domu či Kapitolu v štáte Massachusetts. Táto snaha však v USA zrejme končí. Aj keď nie sú známe špecifické detaily, Bidenove nariadenie ruší všetky kroky, ktoré doteraz federálne úrady v rámci Trumpovho nariadenia podnikli.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.