Hoci má podľa mnohých západných expertov a think tankov Rusko obranný rozpočet porovnateľný so Spojeným kráľovstvom, tento odhad sa nezhoduje s dokázateľnými kapacitami ruskej armády. Moskva v skutočnosti pre svoju armádu nakupuje štyrikrát viac zbraní a zbraňových systémov než hlavné európske mocnosti dohromady.

Príčinou tohto rozporu je nesprávna metodológia porovnávania výdavkov na obranu jednotlivých štátov. Hoci ide o veľmi komplexnú tému, na Západe je hodnotená väčšinou len na základe troch premenných: hrubého domáceho produktu, počtu obyvateľov a výšky vojenských výdavkov v prepočte na ročný výmenný kurz dolára. Ako však vo svojom článku pre odborný portál War on the Rocks upozornili Michael Kofman a Richard Connolly, ide o nepresnú metodológiu, ktorá môže v západných politikoch vyvolať neopodstatnený pocit výraznej vojenskej prevahy nad Ruskom.

Ako sa dá z britského obranného rozpočtu udržať miliónová armáda?

Ruská armáda je občas vykresľovaná ako Potemkinova dedina – pôsobivá len na pohľad a z veľkej diaľky. Na základe ročného priemerného výmenného kurzu dolára voči rubľu dosahujú ruské výdavky na armádu približne 60 miliárd dolárov ročne. To zodpovedá obranným rozpočtom stredne veľkých mocností, akými sú Spojené kráľovstvo alebo Francúzsko. Pri práci s takýmito údajmi môžu ruské mocenské ambície skutočne pôsobiť až groteskne.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.