Fenoménom súčasného sveta bojových umení a športov sú nepochybne zmiešané bojové umenia, známe pod skratkou MMA (z anglického mixed martial arts), ktoré postupne naberajú na popularite po celom svete. Tento systém boja zahŕňa prvky boxu, zápasu na zemi, rôzne kopy alebo hody a preslávila ho organizácia UFC, ktorá začala v deväťdesiatych rokoch usporadúvať v Spojených štátoch turnaje v tomto štýle boja. V súčasnosti sa väčšina turnajov a zápasov organizuje v klietke, označovanej ako oktagon, alebo v klasickom boxerskom ringu. MMA zavítalo aj do krajiny, ktorá je kolískou mnohých bojových umení a štýlov, do Číny. Stret odlišných prístupov k bojovým umeniam vyvolal debatu nielen v otázkach funkčnosti jednotlivých bojových umení, ale nečakane aj v otázkach ideologických.

Čínske bojové umenia wu-šu, ktoré sú vo svete známe predovšetkým pod pomenovaním kung-fu, sa v posledných rokoch stali vývozným artiklom čínskej kultúry do celého sveta. Čína posiela do mnohých krajín veľký počet majstrov a učiteľov čínskeho wu-šu, aby propagovali jednu z najstarších a v západnom svete najpopulárnejších odvetví čínskej kultúry.

Čitateľa už dnes neprekvapí, že wu-šu sa okrem iného stalo aj politickým nástrojom propagandy ústrednej vlády v Pekingu, pre ktorú je wu-šu súčasťou takzvanej mäkkej sily. Čínska ľudová republika sa snaží pod vedením posledných dvoch prezidentov Chu Ťin-tchaa a súčasného prezidenta Si Ťin-pchinga uplatňovať nástroje mäkkej sily na zatraktívnenie a zlepšenie obrazu Číny v zahraničí. Jedným z nástrojov je aj wu-šu.

Bola len otázka času, kedy sa v pomyselnej bitke stretnú tradičné čínske bojové umenia a moderné zmiešané bojové umenia prichádzajúce zo Západu. Konflikt nenastal len v otázke, ktorý štýl je lepší a funkčnejší, ale aj v ideologickej oblasti. Hlavnou postavou v tejto pomyselnej bitke sa stal čínsky bojovník MMA Sü Siao-tung.

Sü Siao-tung je pre mnohých Číňanov kontroverzná postava. Jeden tábor v ňom vidí človeka, ktorý rúca mýty a doslova sa pod jeho údermi rúcajú niektorí majstri čínskych bojových umení. Na druhej strane sa stal terčom nenávisti, opovrhovania, dokonca i fyzických útokov na ulici. Čo spôsobilo hnev obrovského množstva ľudí voči osobe Sü Siao-tunga?

Dovolil si totiž niečo, čo pobúrilo nielen bežný ľud, ale dokonca i samotný vládny aparát. Možno boli plány Süa spočiatku kryštalicky čisté a jeho snaha bola otvoriť ľuďom oči, aby neverili takzvaným falošným majstrom, ktorí sa po celej Číne stali vďaka internetu veľmi populárni. Je treba spomenúť, že ak si človek dnes pozrie bežný čínsky film o bojových umeniach, má pocit, že pozerá skôr Supermana. Hlavní predstavitelia totiž bez problémov lietajú, robia akrobatické kúsky niekoľko metrov nad zemou, na diaľku dokážu zneškodniť magickými silami svojho oponenta alebo v priebehu minúty aj zopár desiatok protivníkov.

(viac…)
Najnovšie autorské články