Očkovanie pediatrickej populácie je témou dňa. Mutácie koronavírusu spôsobujú častejšie šírenie nákazy medzi deťmi a v ojedinelých prípadoch aj postcovidové zdravotné problémy. Deti sú tiež prenášačom infekcie, a preto podľa niektorých odborníkov nie je možné zvíťaziť nad pandémiou bez ich vakcinácie.

Farmaceutické spoločnosti pôvodne o potrebe očkovať deti neuvažovali. Pozornosť sa sústredila najmä na rizikové skupiny a ľudí z prvej línie a kritickej infraštruktúry. Ďalšia na rade bola produktívna populácia, ktorá je vo všeobecnosti aktívnejšia, čiže vírus rýchlejšie prenáša.

Úmrtia detí v súvislosti s ochorením COVID-19 sú stále zriedkavé a pohybujú sa približne na úrovni 0,01 – 0,1 percenta. S postupom pandémie sa však vyskytli postcovidové problémy.

Britská mutácia B.1.1.7 napáda aj mladšie vekové kategórie a nositeľmi sú často aj deti. Dokáže sa totiž lepšie naviazať aj na detské receptory. Zdá sa, že mutácia je takisto agresívnejšia. Rovnako sa zvyšuje počet detí, ktoré po prekonaní COVID-19 potrebujú hospitalizáciu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.