Svetlé, ryšavé vlasy či modré oči. Medzinárodný tím zrekonštruoval výzor dvojice českých kniežat, ktoré vládli v rozmedzí 9. a 10. storočia.

Ďalší diel skladačky českých dejín sa podarilo zrekonštruovať česko-brazílskej výskumnej skupine, ktorá pracovala na rekonštrukcii výzoru dvojice českých kniežat z rodu Přemyslovcov – staršieho brata Spytihněva I. a mladšieho Vratislava I. Podarilo sa im to vďaka analýze DNA, pričom bolo možné určiť napríklad aj farbu ich očí či vlasov, informuje portál Aktuálne.cz.

Proces začal už v roku 2014, kedy sa začali skúmať kostrové pozostatky z rotundy svätého Víta na Pražskom hrade. Hroby označené ako K1 a K2 mali podľa expertov patriť členom rodu Přemyslovcov. Vedci preto z kostí odobrali vzorky DNA, aby potvrdili alebo vyvrátili tieto dohady.

Ostatky sa taktiež kompletne zdigitalizovali a zdokumentovali, aby ich bolo možné skúmať aj v budúcnosti po ich opätovnom pochovaní. V roku 2021 nadviazala na výskum medzinárodná česko-brazílska skupina, ktorá sa rozhodla navrátiť obom bratom vzhľad ich tváre.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.