Najzásadnejšie opatrenie je, aby ľudia dodržiavali opatrenia, ktoré sú už v súčasnosti platné. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda vlády Igor Matovič.

Dokument o tom, ako by mohli vyzerať nové protipandemické opatrenia od marca, ktorého obsah zverejnili niektoré médiá, je z veľkej časti pravdivý, tvrdí Matovič. Podľa jeho slov ešte v nedeľu popoludní má mimoriadne zasadnúť vláda. „Materiál, ktorý prijali vedci, dnes zoberieme do úvahy a postupne ho budeme napĺňať podľa uznesení,“ povedal.

Matovič stále tvrdí, že keď sa vlani testovalo plošne, tak počet nakazených klesol. „Od začiatku decembra počet pacientov v nemocniciach stúpa,“ povedal premiér. Podľa neho neklesajú počty ľudí ani potom, ako začal platiť COVID automat. Za problematickú označil aj britskú mutáciu ochorenia.

Kritika porušovateľov aj médií

Podľa premiéra ľudia považujú testovanie za bezpečné a len nízke percento ľudí uviedlo, že by sa pri ňom mohli nakaziť. Odvolával sa pritom na prieskum. Za problém označil ľudí, ktorí nedodržiavajú opatrenia. Slovensko má podľa neho smolu aj v tom, že veľké množstvo ľudí nemôže pracovať z domu a musia chodiť do práce, čím sa zvyšuje mobilita.

Premiér sa tvrdo vyjadril aj na adresu médií, ktoré vládu od začiatku kritizovali. Niektoré sú podľa neho vlastnené oligarchami, ktorí robia vlastnú politiku. Kritika zo strany progresívnych médií zase podľa Matoviča vychádza z toho, že boli nespokojné s porážkou Progresívneho Slovenska v parlamentných voľbách.

Stojí za Krajčím, Čaputová má prestať s odkazmi cez médiá

V súvislosti s tohtotýždňovým stretnutím troch najvyšších ústavných činiteľov povedal, že by prezidentku Zuzanu Čaputovú poprosil, aby prestala s odkazmi cez médiá. Zároveň si myslí, že takéto odkazy už do budúcna nebudú. Hlava štátu ho podľa neho nevyzvala na to, aby odovzdal riadenie pandémie niekomu inému. „Nič také tam nezaznelo, na nič také ma nevyzvala,“ uviedol.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) má stále premiérovu podporu. „Stál od začiatku za záchranou zdravia a života, a preto za ním stojím,“ vysvetlil Matovič. Krajčí podľa neho chráni zdravotníctvo pred finančnými skupinami, a preto mu naďalej dôveruje.

Zdôraznil, že Krajčí bol od začiatku za sprísnenie opatrení, no „SaS to blokovala, sabotovala a nekupovala testy“. Matovič podľa vlastných slov odmieta Krajčího „ukrižovať“ len preto, že po tom niektorí volajú. Doplnil, že „ukrižovať“ treba páchateľa.

Zároveň sa premiér bude ministra pýtať na to, prečo sa odsunuli ľudia vo veku nad 65 rokov pri očkovaní a namiesto toho začali s vakcináciou ľudí od 18 rokov. „Ja osobne by som išiel len čisto podľa veku a chorobnosti,“ povedal premiér. Zároveň stále zastáva názor, že ruská vakcína Sputnik V je dobrou vakcínou a bolo by správne, aby sa objednala.

(tasr, ste)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.