Slovensko a Česko nepochybne patria medzi  štáty, ktoré jesennú a zimnú vlnu pandémie čínskeho koronavírusu nezvládajú. Nie je celkom zrejmé, prečo majú také výrazné problémy práve tieto dva štáty bývalej federácie, no dajú sa sledovať určité podobnosti. Mnohé vysvetľuje príbuzná mentalita, ktorá spochybňuje autoritu vlád, siahajúcich doteraz iba po krátkodobých opatreniach.    

Na úvod krátka poznámka k Matovičovej utkvelej predstave o fungovaní plošného testovania. Ak prijmeme jeho grafické dôkazy o tom, že plošné testovanie na jeseň zabralo, potom musíme konštatovať, že ešte lepšie zafungovalo v susednom Česku, kde sa vôbec neuskutočnilo. Bez ohľadu na testovanie sa česká krivka nových prípadov láme približne v rovnakých bodoch ako tá slovenská. Krivka úmrtí rozpráva trochu iný príbeh, ktorý však s testovaním nesúvisí.

Zdroj: Our world in data
Zdroj: Our world in data

Ak niečo v oboch štátoch fungovalo, tak to boli jesenné lockdowny, teda obmedzenie mobility a sociálnych kontaktov. Oba štáty nasadili opatrenia približne v rovnakom čase, čo dobre vysvetľuje podobný priebeh úvodu druhej vlny. V ďalšom období už dochádzalo na oboch stranách rieky Moravy k rôznym experimentom, ktoré posielali krivky hore a dole. Oba štáty majú spoločné, že vždy dosiahli len krátkodobé úspechy.

Nie je lockdown ako lockdown

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.