Pred nami je víkend a s ním televízne tipy na filmy, ktoré by vám nemali ujsť. V našom výbere sa nachádzajú filmy z rozličných období, od druhej svetovej vojny až po súčasnosť.

PIATOK

Na RTVS budeme môcť vidieť strhujúci thriller v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom. Film Prekliaty ostrov nás zavedie do 50. rokov minulého storočia. Detektív Daniels prichádza na ostrov so svojím kolegom pátrať po  zmiznutej pacientke. Príbeh sa odohráva po skončení druhej svetovej vojny a na postavách vidieť, že sa z toho ešte úplne nespamätali. Podobne je na tom aj detektív Daniels, stále spomína na hrôzu, ktorú prežil, a na čas, keď prišiel o manželku. Pri vyšetrovaní zisťuje, že na ostrove sa deje niečo zvláštne. Či sa to Danielsovi podarí vyriešiť a či to tak aj naozaj je, sa dozviete o 22:40 na Jednotke.

https://youtube.com/watch?v=QrAgZgtC9Zw

V piatok pokračuje aj seriál Fargo. Pred nami je už piata a šiesta časť tretej série. V šiestej časti plánuje Ray pomstiť svoju snúbenicu Nikki, ktorú napadli. Policajtka Gloria zatiaľ Emmitovi prezradí, že ho mal brat v úmysle okradnúť. Tým sa bratský spor ešte vyostruje. Napriek tomu sa Emmit rozhodne poštovú známku vrátiť a skončiť tým nevraživosť medzi nimi. Prvá časť sa začne o 22:00 a druhá bude hneď nasledovať o 23. hodine na ČT2.

SOBOTA

Karel Čapek bol českým prozaikom, ktorého radíme k expresionistom. Zomrel v roku 1938 a deväť rokov nato sfilmovali jeho Poviedky z jednej a druhej kapsy. Režisér a scenáristi si vybrali päť z nich. Prvá poviedka Prepustený je o podmienečne prepustenom väzňovi. V druhej s názvom Prípad s dieťaťom pátra komisár po páchateľovi uneseného dieťaťa. Tretia, Balada o Jurajovi Čupovi je o náboženskom fanatikovi, ktorý zabil človeka a ide sa udať na policajnú stanicu. V štvrtej poviedke sa hľadá ukradnutý spis, preto aj nesie názov Ukradnutý spis. Posledná poviedka, ktorú si vybrali, je Posledný súd, kde uvidíme, že spravodlivosť si nájde raz každého. Čapkove poviedky sa vysielajú v sobotu na Dvojke o 20:40.

Čapkove poviedky. Foto: ČSFD

Film Megan a Rex je natočený podľa skutočných udalostí. Mladá Megan je znudená zo života a chce niečo zmeniť, preto sa rozhodne narukovať k námornej jednotke. Po absolvovaní testov začína trénovať psov, kde sa spoznáva so zúrivým psom Rexom, ktorého dokázala vycvičiť. Spolu odstraňujú výbušniny. Spolu sa im podarilo odhaliť viac ako sto výbušnín. Pri odstraňovaní jednej z nich sa však Megan nešťastne zraní. Vo filme si malú rolu zahrala aj skutočná Megan, bola inštruktorkou výcviku. Životopisný film o Megan Leavey uvidíte na TV JOJ o 11:30.

NEDEĽA

Ako každú nedeľu, tak aj túto pôjde ďalšia časť dokudrámy Slovenský panteón. Nedeľná časť bude o Alexandrovi Dubčekovi, slovenskom politikovi a vrcholnom predstaviteľovi Pražskej jari. Zastával funkciu prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a začal presadzovať takzvaný socializmus s ľudskou tvárou. Dubček zomrel v roku 1992 pri dopravnej nehode. Slovenský panteón sa začne o 20:30 na Jednotke.

Po odvysielaní epizódy panteónu bude RTVS pokračovať v téme o tomto politikovi. V roku 2018 slovenský režisér Laco Halama prišiel s filmom Dubček – krátka jar, dlhá zima. Rozprávačom príbehu je sám Dubček, ktorý retrospektívne spomína na veľké udalosti v jeho živote, ale aj vo svete dejín. Dráma, v ktorej si Alexandra Dubčeka zahral Adrian Jastraban, sa začne o 21:20.

V nedeľu si TV JOJ pripravila životopisnú drámu z druhej svetovej vojny. Skupina dvanástich mužov je vycvičená na to, aby sabotovala akcie na nemeckých základniach v Nórsku. Po vycvičení posielajú dvanástich mužov do Nórska. Akcia však bola prezradená a oni sa ocitajú pod paľbou nemeckej hliadkovej lode. Jedného muža zabijú a ďalší desiati sa vzdávajú. Utiecť sa podarí len jednému z nich. Vtedy sa začína boj o prežitie. Jan napriek tomu, že je zranený, zoslabnutý a premrznutý, nestráca nádej a chce sa dostať do Švédska. Pomáhajú mu pri tom miestni obyvatelia, ktorí tiež čelia nemeckej okupácii. Podarí sa Janovi prejsť hranice a dostať sa z Nórska do neutrálneho Švédska? Viac sa dozviete vo filme Ten dvanásty, ktorý má začiatok vysielania o 20:35.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.