Stále platí, že do leta by sme mali v rámci Európskej únie vedieť zaočkovať 70 percent dospelej populácie. Po štvrtkovom videosamite lídrov EÚ to vyhlásil premiér SR Igor Matovič s tým, že do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje. Uviedol tiež, že fabriky zatiaľ vláda zatvárať neplánuje.

"Má dobrú účinnosť, stačí jedna dávka a skladovať sa dá v obyčajnej chladničke. Poučení z krízového vývoja sa ale predčasne radovať nikto nechce. Dúfajme, že nás neprekvapí opäť logistika," skonštatoval predseda vlády.

Slovensko sa podľa Matoviča pre ťažkú pandemickú situáciu pozerá na všetky možnosti, ako zvýšiť počet zaočkovaných ľudí. "Solidarita s krajinou, ktorá ju aktuálne potrebuje, sa viackrát počas pandémie v EÚ ukázala ako životne dôležitá. Už mnoho krajín ju využilo," dodal. Podotkol, že Slovensko aktuálne o jej podobe s partnermi diskutuje, ale zachováva dôvernosť.

Lídri EÚ označili na videosamite za stále väčší problém mutácie nového koronavírusu. Aj keď sú podľa slovenského premiéra pozitívne signály o dobrej reakcii niektorých vakcín na známe varianty, najmä ten britský, situáciu treba sledovať. Myslieť podľa neho treba aj na vakcíny pre krajiny mimo EÚ, inak nás mutácie budú stále trápiť.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.