Pápež František na budúci týždeň odchádza na svoju prvú apoštolskú cestu od vypuknutia pandémie. Jeho príchod do Iraku pozitívne vnímajú nielen kresťania, ale aj tamojší poprední moslimovia. Črtá sa spustenie dialógu so šiítmi.

V Iraku už začali vyvesovať plagáty s pontifexom, chystať vatikánske a iracké vlajky a objavili sa tiež pestrofarebné maľby na múroch. Iracký premiér Mustafa Al-Kadhimi sa nádejá, že pontifikova návšteva „konsoliduje stabilitu“ a „rozšíri duch“ bratstva v krajine a širšom regióne.

„Ústretovosť voči druhým náboženstvám je dobrá a jeho návšteva je vítaná. Stojíme pred našimi dverami s otvoreným srdcom,“ povedal duchovný a politický vodca Muqtada Al-Sadr. Zároveň odmietol, že by apoštolská cesta vyvolávala odpor či negatívne reakcie.

Na druhej strane, Mullah Abdulla Waysi, ktorý je na čele Únie islamských učencov v regióne Kurdistan, vyhlásil, že pápežova omša v Erbile bude „posolstvom, že náboženské spolužitie a bezpečnostné opatrenia sú v Kurdistane prítomné, ak sa to porovná so zvyškom krajiny“. Waysi vraj dúfa, že rímsky biskup využije svoju prítomnosť v regióne a podporí nezávislosť Kurdistanu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.