Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetán Kičura zostáva vo väzbe. Najvyšší súd SR vo štvrtok zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu a sám vo veci rozhodol tak, že žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu zamietol.

„Senát zároveň vyhovel návrhu prokurátora na zmenu kolúznej väzby, ktorú rozšíril aj na skutky, pre ktoré bolo voči Kajetánovi K. vznesené obvinenie v júli a auguste 2020,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

Kičura je stíhaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

„Dnešné rozhodnutie NS SR rešpektujem. Jeho dôvody nepoznám, avšak musím povedať, že rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie ŠTS bolo vecne i právne perfektné a ani v najdivokejšom sne som si nemyslel, že môže byť prelomené, a to ani v podmienkach súčasného právneho marazmu,“ povedal pre TASR obhajca Kajetána Kičuru Rastislav Palovič.

Rúška a byty

Kičura sa dostal do povedomia širšej verejnosti v súvislosti s problematickým nákupom ochranných pomôcok v úvode pandémie na Slovensku. Marcový mediálny priestor vtedy ovládli titulky o tom, že pomôcky nakupujeme predražene či od čerstvo založených pofidérnych firiem a spoločností s jedným konateľom. Okrem iného uzavrel dve zmluvy spolu za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74 000 eur.

Len zopár dní po tom vysvitlo, že 20-ročný syn šéfa hmotných rezerv Krištof Kajetán Kičura kúpil v období podozrivých nákupov dva byty v centre hlavného mesta. List vlastníctva tiež napovedal, že nehnuteľnosti v hodnote stoviek tisíc eur nadobudol bez hypotéky. Krátko na to, 23. marca, vláda prijala rozhodnutie o jeho odvolaní.

Premiérov prvý skalp

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) označil zadržaného Kičuru za „prvý skalp“ a doplnil, že na priateľa expremiérov Roberta Fica a Petra Pellegriniho „nedoľahol len môj hnev, ale aj ruka zákona“. Richard Sulík (SaS), pod ktorého rezort hmotné rezervy patrili, napísal, že ide o „dobré znamenie a takto by mal dopadnúť každý jeden vydriduch“.

Kičura bol v druhej polovici apríla obvinený z prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Vzápätí padlo rozhodnutie o jeho väzobnom stíhaní. Posvätené bolo netradične, na neverejnom zasadnutí Ústavného súdu SR, nakoľko Kičura bol sudcom s prerušeným výkonom funkcie od roku 2012.

Sejf plný prekvapenia

Kičurove obvinenie však súviselo so sumou vyše 200-tisíc eur, ktorá sa po častiach objavila na účte jeho otca. Aj ten bol pôvodne zadržaný pri akcii Rezervy. Spolu s Kičurom je obvinený aj podnikateľ Miroslav Solava. Bývalý šéf hmotných rezerv mal v tomto prípade brať úplatky za zákazky špeciálneho materiálu od firmy ZVS Holding v rokoch 2012 až 2018.

Ďalší bod zlomu nastal v júni, keď policajti našli v jeho bezpečnostnej schránke 20 tehličiek zlata v celkovej hodnote asi 250-tisíc eur. Informáciu ako prvý priniesol portál Aktuality a podľa fotografie, ktorú zverejnila polícia na Facebooku, pochádzali štvrťkilové tehly z rakúskej mincovne.

Kičura sa pokúšal z väzby v priebehu roka 2020 dostať viackrát, či už krátko po rozhodnutí o väzobnom stíhaní alebo počas leta. Naposledy nepochodil v novembri, keď mu Najvyšší súd zamietol sťažnosť proti predĺženiu pobytu za mrežami do júna 2021.

Nádejný ústavný sudca?

Kičura musel počas svojho pôsobenia čeliť viacerým kauzám. Transparency International píše napríklad o „nevýhodnom nákupe pšenice a cukru od firmy blízkej J&T za premrštené ceny, až po opakovane rušené diskriminačné súťaže na výber strážnej služby pre objekty rezerv, z ktorých napokon vyšla víťazne firma Bonul oligarchu Miroslava Bödöra“.

V roku 2019 sa Kičura cez nomináciu niekdajšieho smeráckeho zákonodarcu Jána Podmanického snažil dostať aj na Ústavný súd, avšak napriek avizovanej koaličnej dohode napokon nezískal dosť hlasov.

(ste, tasr)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.