Nedostatočná bezpečnosť, laxný prístup k smrteľným vírusom a takmer nulová transparentnosť a do toho hádzanie polien pod nohy medzinárodnej snahe odhaliť pôvod nového koronavírusu. Tak vyzerá v súčasnosti prostredie čínskych biologických laboratórií podľa Mikea Pompea, Trumpovho ministra zahraničných vecí.

Komunistická strana Číny je posadnutá vírusmi, nie však s bezpečnosťou, tvrdí bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. O nebezpečenstve z čínskych laboratórií píše v komentári v denníku Wall Street Journal spolu s Milesom Yuom, poradcom bývalého ministra pre Čínu a profesorom dejín modernej Číny. Je to doteraz jeden z najtvrdších výstupov k tejto téme. Slovenský čitateľ si nevdojak pri jeho čítaní spomenie na molekulárnu genetičku Soňu Pekovú, ktorá o týchto pochybnostiach u nás hovorila ako prvá. Pompeo a Yu píšu, že čínski vedci za posledné desaťročie objavili takmer 2 000 nových vírusov. Je to skrátka téma, ktorej venujú nevídanú pozornosť. Zvyšku sveta trvalo dlhých 200 rokov, aby sme sa k podobnému číslu objavených vírusov dopracovali.

Podľa Pompea však Čína dostatočne nerieši otázku bezpečnosti. Bývalý americký minister zahraničných vecí tvrdí, že súčasná pandémia je výsledkom laxného prístupu Číny k súčasnej bezpečnosti. Všetky dôkazy poukazujú na prenos vírusu v meste Wu-chan a konkrétne, z tamojšieho Wu-chanského inštitútu virológie (WIV). Takýto názor bol dlho označovaný za konšpiratívny. Teraz ho tvrdí bývalý americký minister a publikuje rešpektovaný Wall Street Journal. Ako sme nedávno písali, problém s vyšetrovaním je, že Čína misii WHO práve v tejto veci bráni čokoľvek podniknúť.

„Svet vedel už dlhý čas, že Wu-chanský inštitút virológie je nebezpečný pre svetové zdravie,“ argumentuje Pompeo a nezostáva len pri fráze, pripomína varovania z roku 2018, keď jeho rezort označil tamojší inštitút za bezpečnostné riziko. Medzi varovaním bol aj predpoklad, že receptor vírusu SARS-CoV-2 ACE2 by mohol viesť k prenosu z človeka na človeka.

Varovali o tom aj doma

Exminister pripomína, že o nedostatočných bezpečnostných opatreniach čínskych biologických laboratórií varovali aj v samotnej Číne. Tamojší blogeri poukazovali na to, že pokusné zvieratá z wu-chanského inštitútu sa niekedy predávajú ako domáci miláčikovia, alebo sa dostávajú na tamojšie mokré trhy.

„Po vypuknutí pandémie vo Wu-chane jeden z týchto blogerov, ktorý medzitým už zmizol, požiadal výskumníka z Wu-chanského virologického inštitútu, aby spolu hovorili o bezpečnostných praktikách v laboratóriu. Táto ponuka bola odignorovaná,“ konštatuje bývalý minister diplomacie.

Pompeo a Miles Yu. Foto: wikimedia

Práve v spomínanom wu-chanskom inštitúte sa taktiež skúmalo množstvo variantov koronavírusu, väčšinou pochádzajúcich z netopierov. Priznala to v roku 2015 doktorka Zhengli Shiová v článku, v ktorom varovala pred možným prenosom týchto vírusov na človeka.

Taktiež uviedla, že jej pracovná skupina vytvorila akúsi chiméru, umelo vytvorený hybrid vírusov pochádzajúcich z netopierov. V roku 2019 Shiová v ďalšom článku varovala, že možná nákaza vírusom podobnému SARS-u alebo MERS-u by mohla v Číne vzniknúť.

Nedostatky v bezpečnosti

Napriek možným rizikám ríša stredu medzinárodný dozor odmieta. Wu-chanský inštitút je špičkové pracovisko globálneho významu, bol postavený s pomocou Francúzov, následne však Čína pozabudla na svoj prísľub, že nechá francúzskych vedcov zúčastňovať sa na významnejších výskumoch v inštitúte.

Toto laboratórium bolo klasifikované ako inštitút najvyššieho 4. stupňa, ktoré mu umožňovalo skúmať a uskladňovať najnebezpečnejšie vírusy. V roku 2016 komisia čínskeho ministerstva vedy a technológie vykonala kontrolu bezpečnosti vo svojich laboratóriách a Wu-chanský inštitút virológie sa neumiestnil ani v prvých dvoch desiatkach.

„Nedbanlivosť v čínskych biologických laboratóriách, špeciálne vo Wu-chanskom virologickom inštitúte, bola taká nebezpečná, že čínska armáda vyslala generála, aby prebral kontrolu v zariadení krátko po vypuknutí epidémie vo Wu-chane,“ hovorí Pompeo a odkazuje aj na vyhlásenia čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Ten vo svojom prvom prejave o pandémii skritizoval nedostatky krajiny v spravovaní biologického materiálu, ako aj v ich bezpečnostnom systéme. Vyzval na prijatie tvrdšieho zákona ohľadom biologickej bezpečnosti.

Musí prísť zmena

Pompeo preto vzhľadom na všetky doterajšie skutočnosti a kroky čínskej vlády konštatuje, že súčasná pandémia koronavírusu s najväčšou pravdepodobnosťou nebude posledná tragédia, ktorá z Číny príde.

„[Čínska komunistická strana, pozn. red.] nariadila zničenie vzoriek vírusu od prvých pacientov. Zakázala zverejnenie kľúčových dát. Umlčala novinárov, lekárov a vedcov. A bránila vyšetrovaniu Svetovej zdravotníckej organizácie,“ vyratúva bývalý minister zahraničia prehrešky čínskych komunistov.

Ak sa má niečo zmeniť, je podľa Pompea nevyhnutné vyvodiť voči čínskej vláde zodpovednosť za ich nedbalosť a netransparentnosť. „Životy a živobytia po celom svete sú ohrozené. Všetci sme zodpovední, aby sme sa uistili, že Čínska komunistická strana nevyviazne bez trestu,“ uzatvára bývalý šéf americkej diplomacie.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.