Nedostatočná bezpečnosť, laxný prístup k smrteľným vírusom a takmer nulová transparentnosť a do toho hádzanie polien pod nohy medzinárodnej snahe odhaliť pôvod nového koronavírusu. Tak vyzerá v súčasnosti prostredie čínskych biologických laboratórií podľa Mikea Pompea, Trumpovho ministra zahraničných vecí.

Komunistická strana Číny je posadnutá vírusmi, nie však s bezpečnosťou, tvrdí bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. O nebezpečenstve z čínskych laboratórií píše v komentári v denníku Wall Street Journal spolu s Milesom Yuom, poradcom bývalého ministra pre Čínu a profesorom dejín modernej Číny. Je to doteraz jeden z najtvrdších výstupov k tejto téme. Slovenský čitateľ si nevdojak pri jeho čítaní spomenie na molekulárnu genetičku Soňu Pekovú, ktorá o týchto pochybnostiach u nás hovorila ako prvá. Pompeo a Yu píšu, že čínski vedci za posledné desaťročie objavili takmer 2 000 nových vírusov. Je to skrátka téma, ktorej venujú nevídanú pozornosť. Zvyšku sveta trvalo dlhých 200 rokov, aby sme sa k podobnému číslu objavených vírusov dopracovali.

Podľa Pompea však Čína dostatočne nerieši otázku bezpečnosti. Bývalý americký minister zahraničných vecí tvrdí, že súčasná pandémia je výsledkom laxného prístupu Číny k súčasnej bezpečnosti. Všetky dôkazy poukazujú na prenos vírusu v meste Wu-chan a konkrétne, z tamojšieho Wu-chanského inštitútu virológie (WIV). Takýto názor bol dlho označovaný za konšpiratívny. Teraz ho tvrdí bývalý americký minister a publikuje rešpektovaný Wall Street Journal. Ako sme nedávno písali, problém s vyšetrovaním je, že Čína misii WHO práve v tejto veci bráni čokoľvek podniknúť.

„Svet vedel už dlhý čas, že Wu-chanský inštitút virológie je nebezpečný pre svetové zdravie,“ argumentuje Pompeo a nezostáva len pri fráze, pripomína varovania z roku 2018, keď jeho rezort označil tamojší inštitút za bezpečnostné riziko. Medzi varovaním bol aj predpoklad, že receptor vírusu SARS-CoV-2 ACE2 by mohol viesť k prenosu z človeka na človeka.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.