Každá z troch vakcín funguje na inom princípe. Rusko tak chce v boji proti pandémii umožniť svojim občanom zaočkovať sa látkou, ktorá bude najlepšie zodpovedať ich potrebám a zdravotnému profilu. Ruský vývoj vakcín tak dáva nádej na efektívnejší boj proti pandémii, no naďalej pri ňom pretrváva viacero nejasností.

Rusko schválilo 20. februára v poradí tretiu domácu vakcínu s názvom KoviVak. Očkovacia látka z dielne štátneho Výskumného centra M. P. Čumakova nie je na rozdiel od väčšiny vakcín proti ochoreniu COVID-19 produktom genetického inžinierstva, ale ide o takzvanú celú viriónovú inaktivovanú vakcínu, ktorá využíva priamo deaktivovaný vírus SARS-CoV-2.

KoviVak – overená technológia

"Dnes sme zaznamenali, že bola zaregistrovaná tretia vakcína KoviVak, ktorú vyvinulo Čumakovovo centrum. Už v polovici marca by malo byť v obehu medzi občanmi 120-tisíc dóz tejto očkovacej látky," vyhlásil 20. februára ruský premiér Michail Mišustin. Paralelne s distribúciou najnovšej vakcíny by sa po jej schválení mala začať tretia fáza testovania na skupine tritisíc dobrovoľníkov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.