Španielska La Liga, anglická Premier League, nemecká Bundesliga a talianska Seria A sú dlhodobo považované za štyri najkvalitnejšie svetové futbalové súťaže. V novom tisícročí vyhrali Ligu majstrov len kluby z týchto líg s výnimkou sezóny 2003/04, kedy triumfovalo FC Porto. Chlebíček v top ligách už okúsilo vyše osem desiatok hráčov zo Slovenska, titul v nich je však stále veľká vzácnosť. Aj preto stále väčšiu pozornosť slovenských fanúšikov púta Taliansko, kde sa darí Interu Miláno s 26-ročným Milanom Škriniarom.

V novodobej ére s titulom v top ligách len Dubovský a Pekarík

Španielska liga má dlhodobo povesť súťaže, ktorá Slovákom nevyhovuje, potvrdzuje to aj fakt, že aktuálne je najvyššia španielska súťaž bez slovenského zastúpenia. Napriek tomu práve v La Lige sa zrodil prvý novodobý titul pre slovenského futbalistu. Už zosnulý Peter Dubovský trimfoval s Realom Madrid titul v sezóne 1994/95. Počas druhého roku pôsobenia v Bielom balete už ale veľa príležitostí nedostával. Nastúpil v piatich zápasoch, odohral 164 minút a strelil jeden gól. Po sezóne Dubovský prestúpil do Ovieda, ktorý sa do bojov o titul nezapájal.

V januári 2009 prestupoval vtedy 22-ročný krajný obranca Žiliny Peter Pekarík do bundesligového Wolfsburgu. VfL sa vtedy náchádzal v pokojnom strede tabuľky na deviatom mieste. Už s Pekaríkom v zostave nasledovala impozantná séria desiatich víťazstiev a na konci sezóny aj prekvapivý majstrovský titul.

Wolfsburg s Pekaríkom bol prekvapivým víťazom Bundesligy v sezóne 2008/09. Foto: TASR/AP.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.