Francúzski biskupi zopakovali, že miesto a úloha sexuálnych obetí je v celom procese rozhodujúca. Preláti v stredu ukončili trojdňové plenárne zasadnutie. Na videozhromaždení sa zúčastnili obete týchto zločinov, ako aj členovia pracovných skupín a špeciálnych centier prijatia.

Predsedníčka Konferencie rehoľníčok a rehoľníkov Francúzska Véronique Margronová si myslí, že cirkev v jej krajine robí veľa proti takzvanej pedokriminalite. Mimoriadne stretnutie snáď viac povzbudí biskupov, aby o tom hovorili pravdivo, a aby pracovali spoločne, povedala pre Vatican news:

„Dúfam, že každý, kto má zodpovednosť, bude cítiť svoju spoluzodpovednosť a za seba spraví nevyhnutné kroky. Očakávam jednoducho toto – to znamená mať taký široký konsenzus, ako sa len dá... Myslím si, že obete – tak ako každý – očakávajú pravdu, odvahu a konkrétne veci. V tomto okamihu ozajstnou výzvou je vedieť si vypočuť utrpenie druhých.“

Účastníci zasadnutia sa zamerali primárne na pojem zodpovednosti v jeho rôznych významoch. Skúmali jeho psychosociálny, filozofický, teologický, biblický, ale aj historický aspekt. Prihovorili sa im Elisabeth Pelsezová, ktorá pôsobila ako štátna Medzirezortná delegátka pre pomoc obetiam, a Henry Rousso z takzvaného Pamätného múzea terorizmu, ktoré sa venuje obetiam teroristických činov. Túto tému z biblického pohľadu osvetlila rehoľníčka a teologička Sophie Ramondová, píše ďalej príslušné komuniké.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.