24. februára 2021

Amnesty sa dozvedela o Navaľného rasizme. Zbavila ho štatútu väzňa svedomia

Amnesty sa dozvedela o Navaľného rasizme. Zbavila ho štatútu väzňa svedomiaNa snímke ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj stojí v ochrannej klietke na moskovskom súde 12. februára 2021. Foto: TASR/AP

Celý prípad okoreňuje okrem opakovanej neschopnosti ľudskoprávnej organizácie naštudovať si základné informácie o najvýraznejšom ruskom opozičníkovi aj podozrenie, že za celou kampaňou stojí ruská štátna spravodajská televízia RT.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyradila ruského opozičného aktivistu Alexeja Navaľného spomedzi väzňov svedomia. Dôvodom sú jeho xenofóbne a nenávistné vyjadrenia na adresu migrantov z Kaukazu a Strednej Ázie, od ktorých sa Navaľnyj verejne nikdy nedištancoval.

„Áno, pri Navaľnom už nebudeme používať frázu väzeň svedomia po tom, ako naše právne a politické oddelenie preštudovalo jeho vyjadrenia z polovice nultých rokov a vyhodnotilo ich ako nenávistné prejavy,“ uviedol v maile novinárovi portálu Mediazona mediálny manažér AI pre Rusko a Euráziu Alexander Artemyev. Dodal však, že ľudskoprávna organizácia stále vyzýva na Navaľného prepustenie, keďže je prenasledovaný „z čisto politických príčin“.

Artemejev tiež poznamenal, že aktivisti v oblasti ľudských práv „nadobudli dojem, že žiadosti o preskúmanie Navaľného vyhlásení boli súčasťou koordinovanej zahraničnej kampane na jeho diskreditáciu“, pričom dodal, že Amnesty International stále zbiera podpisy pod petíciu požadujúcu Navaľného slobodu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.