24. februára 2021

Takmer každý štvrtý pacient s covidom v našich nemocniciach zomrie

Takmer každý štvrtý pacient s covidom v našich nemocniciach zomrieIlustračný záber. Foto: TASR/AP

Údaje o priebehu pandémie na Slovensku, ako je dĺžka hospitalizácie či vekové zloženie pacientov, boli doposiaľ pre verejnosť do veľkej miery neznámou. Inštitút zdravotných analýz vo svojom najnovšom komentári odhalil podrobnosti o týchto štatistikách v deň, keď u nás pribudlo najviac pozitívnych prípadov za uplynulé týždne.

Počty hospitalizovaných v slovenských nemocniciach lámu deň po dni nové smutné rekordy. V stredu (24. februára) pribudlo 3 547 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je najviac za uplynulé týždne, a v nemocniciach sa momentálne nachádza s touto infekčnou chorobou 3 682 pacientov, u ktorých ju testy potvrdili.

Covidu už na Slovensku podľahlo 6 775 ľudí a to, čo vedcom najčastejšie chýba, sú podrobnejšie dáta o tom, ako sa u nás pandémia vyvíja v čase. Inštitút zdravotných analýz (IZA), ktorý patrí pod ministerstvo vnútra, je jednou z inštitúcií, ktorá spolu s ďalšími úradmi, ako je napríklad Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), spolupracuje na zbere a vyhodnocovaní takýchto dát.

Počet hospitalizovaných s potvrdeným covidom a úmrtí na covid k 24.2.2021 Zdroj: NCZI/MZ SR

Už v prvej polovici februára sa Štandard dostal k draftu vtedy ešte rozpracovaného komentára z dielne IZA a čiastkové informácie z neho v krátkosti uverejnil. Išlo o vekové zloženie pacientov od začiatku pandémie, ktoré bolo až do tej chvíle neznáme. Údaje o vekovom rozdelení pacientov s covidom, ktoré prednedávnom zverejnil Štandard, sú o niečo málo nižšie ako tie, ktoré teraz oficiálne uverejnila IZA na stránke ministerstva zdravotníctva, keďže sú v nich započítaní aj pacienti z uplynulých týždňov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.