Izrael, ktorý sa stal rekordérom v rýchlosti očkovania populácie proti ochoreniu COVID-19, sa pomaly ale isto vracia k normálnemu životu. Po výbornej správe o tom, že plná dávka vakcíny Pfizer/BioNTech pred závažným priebehom choroby chráni na vyše 99 percent, vláda začala s uvoľňovaním opatrení. Znovu sa otvorili niektoré obchody a viaceré voľnočasové aktivity, ale mnohé iba pre zaočkovaných.

S uvoľňovaním tretieho lockdownu zavedeného ešte koncom decembra začala izraelská vláda minulú nedeľu. Len deň pred tým prišla z Izraela povzbudivá informácia vyplývajúca zo skutočne masovej očkovacej kampane.

Zozbierané údaje izraelských úradov ukázali, že dva týždne po druhej dávke vakcína Pfizer/BioNTech pred závažným priebehom choroby chráni na 99,2 percenta. Navyše sa po podaní oboch dávok tejto vakcíny znižuje aj pravdepodobnosť hospitalizácie a prípadnej smrti, a to až o 98,9 percenta, zatiaľ čo riziko nakazenia covidom sa takto redukuje o 95,8 percenta.

Očkovacia kampaň v Izraeli je považovaná za najrýchlejšiu na svete. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva od decembra dostalo prvú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech 4,25 milióna ľudí z celkovo deväťmiliónovej populácie. Takmer 3 milióny ľudí absolvovali odporúčanú plnú očkovaciu kúru a dostali aj druhú dávku vakcíny.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.