Ruské vakcíny Sputnik V sú naďalej sporným bodom koalície. Premiér Igor Matovič volá po uplatnení ministerskej výnimky, aby mohlo dôjsť aspoň k ich objednaniu. Rezort zdravotníctva sa k veci stavia len veľmi zdržanlivo a odvoláva sa na postoj koaličných partnerov, ktorí požadujú schválenie vakcíny európskymi alebo aspoň slovenskými úradmi pre kontrolu liečiv. Ich postoj však výnimku ministra brzdiť nemusí.

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) minulý týždeň oznámila, že jej strana Za ľudí nesúhlasí s tým, aby za prípadný nákup ruských vakcín Sputnik V zodpovedala celá vláda. Zodpovednosť môže a má podľa Remišovej prebrať minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Jeho rezort sa však k veci stavia vyhýbavo.

Remišová požaduje, aby bola očkovacia látka Sputnik V najskôr schválená Európskou liekovou agentúrou (EMA). Bez toho sa pod jej nákup, ale najmä použitie, nechce v rámci vládnej koalície podpísať. Odporučila preto šéfovi rezortu zdravotníctva, aby prebral zodpovednosť na seba a uplatnil ministerskú výnimku. Tá by umožnila podávanie ruskej vakcíny tým, ktorí o to dobrovoľne požiadajú, a to aj bez toho, aby došlo k jej schváleniu v EMA alebo aspoň Štátnom ústave pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

V prípade, ak by Krajčí využil svoje kompetencie a na vlastnú päsť vydal výnimku na použitie Sputniku, tak Remišovej strana bude podľa nej odporúčať ľuďom, aby sa takouto neregistrovanou vakcínou zaočkovať nedali.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.