Aj napriek tomu, že ročne sa znásilnení udeje oveľa viac, nahlásený je len zlomok z nich, upozorňuje v Českej republike petícia, ktorá vyzýva poslancov, aby zmenili zákon o znásilnení.

I keď je podľa výskumov neziskových organizácií v Česku ročne znásilnených až 12-tisíc ľudí, z ktorých 90 percent tvoria ženy, nahlásený je podľa štatistík každý rok len zhruba 600 prípadov. Priemerne tak má dochádzať k 34 znásilneniam denne, pričom polícii je ohlásené len jedno či dve z nich.

Stránky „Prečo sme to nenahlásili“ a „To po tom“, ktoré sa venujú osvetovej činnosti v oblasti sexuálneho násilia a pomoci obetiam znásilnení, upozorňujú na to, že v českom právnom poriadku je pre klasifikáciu trestného činu znásilnenia nutné, aby došlo k hrozbe násilím, násiliu alebo zneužitiu bezbrannosti obete.

Ako dôvody, pre ktoré mnohé obete nenahlásia znásilnenie, viaceré uvádzajú, že jednoducho neboli schopné reagovať, boli maloleté alebo sa jednoducho báli reakcií svojho okolia. Až v polovici prípadov znásilnení pritom obeť páchateľa pozná a v 40 percentách ide o znásilnenie partnermi.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.