Nemocnice sú na hranici kapacít a zdravotníci na pokraji síl. Na vine má byť podľa vlády takzvaná britská mutácia koronavírusu, ktorá sa na Slovensku stala dominantnou. Otázka je, prečo sa ju na Slovensku nedarí zastaviť, keď sa v samotnej Británii priebeh pandémie zvrátiť darí.

Na Slovensku nepomohli v boji proti pandémii opakované testovania ani lockdowny a pomalý začiatok očkovania situácii tiež neprospieva. Ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2 a jeho mutáciami sa napriek všetkému stále šíri.

Len za minulý týždeň bolo toto ochorenie príčinou smrti vyše 600 ľudí. Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) od začiatku pandémie podľahlo na Slovensku covidu 6 577 pacientov a najviac ich začalo pribúdať po Novom roku.

Podľa údajov Inštitútu zdravotných analýz (IZA), ktoré má Štandard k dispozícii, je takzvaná britská mutácia koronavírusu označená ako B 1.1.7 príčinou, pre ktorú v nemocniciach stále viac času trávia mladšie ročníky. Podľa inštitútu môže byť britská mutácia jednou z príčin, pre ktoré sa na Slovensku nedarí pandémiu potlačiť.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.