Zväz obchodu SR vyzýva, aby sa otvorili všetky predajne, a to potravinárske, ako aj nepotravinárske, za prísnych hygienických podmienok. Uviedol to na tlačovej konferencii prezident zväzu Martin Katriak za účasti 1. viceprezidenta Pavla Konštiaka. Otváracie hodiny obchodov pre seniorov by sa podľa nich mali zrušiť, pretože sa slabo využívajú. Na stranu Zväzu obchodu sa postavil aj minister hospodárstva Richard Sulík.
„Zväz obchodu volá po tom, aby boli otvorené všetky predajne, či potravinárske alebo nepotravinárske, ale za okolností, ktoré sú stanovené pre otvorené predajne – prísne hygienické pravidlá, teda prísnych 15 štvorcových metrov na jedného zákazníka. Toto je záležitosť, ktorá sa dá vykonať,“ uviedol predseda zväzu Martin Katriak.
Pracovníci obchodu by mali byť súčasťou kritickej infraštruktúry
Oznámil zároveň, že Zväz obchodu (ZO) SR asi pred dvoma mesiacmi podal podnet na Generálnu prokuratúru SR, týkajúcej sa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa umožňuje chodiť na nákup do obchodov ľuďom, ktorí sú pozitívni na nový koronavírus. „Generálna prokuratúra podala proti tejto vyhláške protest, teda dala nám (v tejto veci) za pravdu,“ priblížil Katriak.
Podľa Konštiaka by sa mali aj pracovníci (malo)obchodu dostať do tzv. kritickej infraštruktúry podobne, ako do nej pred pár týždňami boli parlamentom zaradení poľnohospodári. „Nezaslúžia si naše predavačky byť zaradené do kritickej infraštruktúry, keď od marca 2020 sú dennodenne vystavené v predajniach riziku nakazenia ochorením COVID-19,“ podčiarkol Konštiak.
Hodiny pre dôchodcov sú nezmyselné, mali by ich zrušiť
Predstavitelia ZO SR zdôraznili, že obchodníci majú od 9.00 do 11.00 h prázdne predajne, ktoré sú vyhradené len pre seniorov. „Tento z nášho pohľadu nezmyselný úzus by už mal byť zrušený, pretože dôchodcovia môžu chodiť do predajní 24 hodín a ostatní zákazníci vo vyhradených hodinách pod hrozbou sankcie nemôžu nakupovať,“ podčiarkol Konštiak.
Prvý viceprezident ZO SR upozornil, že do predajní môžu chodiť aj ľudia pozitívni na nový koronavírus. „My (obchodníci) sme v prvej línii spolu s lekármi, pretože sa každodenne stretávame s množstvom ľudí,“ poznamenal. Obchodníci by podľa neho chceli byť čím skôr, po zdravotníkoch, zaočkovaní. „Pretože sme, ktorí máme otvorené obchody, v prvej línii. Mali by sme mať prednostné právo byť zaočkovaní,“ dodal Konštiak.
Sulík: Skoncujme s dvojitým metrom
V utorok na prosby obchodníkov reagoval aj minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík.
„Detské oblečenie, kvety, nábytok. Toto sú odvetvia maloobchodu, ktoré momentálne nemá zmysel nechať ďalej krachovať. Predstavte si prepchatý supermarket a na druhej strane veľkometrážnu predajňu nábytku. Prečo jedno áno a druhé nie?“ Napísal Sulík na sociálnej sieti. Oznámil, že bude presadzovať otvorenie týchto aj ďalších obchodov, kde sa dajú dodržať všetky hygienické opatrenia.
Podľa Sulíka by to v obchodoch mohlo fungovať tak, že ak nemáte respirátor a chcete nakupovať, budete si ho vedieť kúpiť na mieste.
(tasr, ste)