Kristína je veselá, mladá, tvorivá žena, šťastne zasnúbená s – ako sama povedala – s najochotnejším a najmilujúcejším chlapcom na svete. No nebolo to tak vždy. Niekoľko rokov dozadu prechádzala ťažkým obdobím, keď jej život preskúšali poruchy príjmu potravy. O jej skúsenostiach, bojoch, ale i víťazstvách sú nasledujúce riadky.

Kristy, niekoľko rokov ste bojovali s mentálnou anorexiou, ktorá spadá pod poruchy príjmu potravy. Čo bolo podľa vás spúšťačom tohto ochorenia?

Pamätám si, že už od malého dievčatka ma považovali za šikovnú a talentovanú. Vždy sa mi učilo ľahko, mala som talent aj trpezlivosť na hudobné nástroje. No čím viac úspechov som dosiahla, tým väčší tlak na výkon som pociťovala. Neustále som bola v jednom kole, zúčastňovala som sa na predmetových olympiádach, koncertov, dychovky, spevokolu. Často som bývala chorá, myslím si, že rolu v tom hralo aj vyčerpanie. Moja mamina s ocinom sa o mňa vždy postarali, a tak som to z veľkej časti neriešila. Na strednej škole, počas obdobia, keď sa moje telo začalo meniť z dievčaťa na ženu, som si uvedomila, ako sa moja predstava o štíhlosti vymyká spod kontroly. Chcela som s tým niečo urobiť. Na tom všetkom nepridalo moje zaľúbenie sa do chlapca, pre ktorého som chcela byť ako modelka z časopisu. Tlak, výkon, apelovanie na výsledky – porucha príjmu potravy bola na svete.

Uvedomovali ste si od začiatku, že trpíte týmto ochorením?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.