Svätá stolica očakáva 50-miliónový deficit. Globálna pandémia podľa kalkulácií médií spôsobila pokles darov pre pápeža o jednu štvrtinu a zisky Vatikánskych múzeí klesli o 85 percent. Nižšie príjmy plynuli aj z nehnuteľností Svätej stolice, ktorá umožnila úľavu pre nájomcov v ťažkostiach.

Svätá stolica je „ťažko ovplyvnená hospodárskou krízou vyvolanou pandémiou“ a očakáva deficit takmer 50 miliónov eur. Svoje príjmy odhaduje na úrovni 260 miliónov eur a naopak výdavky budú viac než 310 miliónov, píše sa v komuniké Rady pre ekonomiku. Jej navrhnutý rozpočet na tento rok pápež František odobril v piatok.

„Je to ťažké obdobie pre Vatikán, ako pre všetkých ostatných na svete,“ komentoval pre médiá nemenovaný vysoký predstaviteľ cirkvi, ktorý konzultoval rozpočet miništátu. Zároveň dodal, že „situácia nie je alarmujúca.“

Novinkou v rozpočte na rok 2021 je konsolidácia takzvaného Haliera svätého Petra (celosvetová zbierka na sviatok sv. Petra a Pavla) a všetkých vyhradených fondov v súvise s „väčšou viditeľnosťou a transparentnosťou ekonomických transakcií.“ Z týchto zbierok by malo vzísť vyše 30 miliónov eur v čistom, pripomína ďalej komuniké Rady pre ekonomiku.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.