Vystupovaním skôr nenápadný poslanec, bol považovaný za konštruktívneho politika. Podľa Igora Matoviča zomrel na covid.

Vo veku 59 rokov zomrel poslanec Národnej rady a starosta obce Hurbanova Ves Ľubomír Petrák. Petrák bol dlhoročným poslancom za stranu Smer.

O vážnom zdravotnom stave informoval ešte včera predseda strany Robert Fico, o jeho skonaní informoval dnes verejnosť stranícky kolega Dušan Jarjabek.

„Ťažko sa hľadajú slová vo chvíli, keď sa musíme vyrovnať so smrťou nášho dlhoročného kolegu a priateľa, poslanca Národnej rady SR Ľubomíra Petráka,“ uviedli to v spoločnom stanovisku predstavitelia strany Smer. „Jeho odchodom prišlo Slovensko o významného odborníka a skvelého človeka,“ deklarovali. „Bol to autentický ľavičiar, ktorého hlavnou povahovou črtou bola charakternosť a silné sociálne cítenie. Všetci, ktorí sme mali česť spolupracovať s ním, si ho zapamätáme ako čestného, dobrého a skromného človeka,“ tlmočil vyjadrenie strany jej hovorca Ján Mažgút.

Skonanie politika opozičného Smeru vyvolalo celý rad reakcií a uznaní voči jeho pôsobeniu v politike zo všetkých strán.

Správa o úmrtí poslanca „ľudsky veľmi zasiahla“ aj predsedu parlamentu Borisa Kollára: „S hlbokým zármutkom som prijal správu o dnešnom náhlom skone nášho kolegu, poslanca Ľubka Petráka. Táto smutná správa ma ľudsky veľmi zasiahla a chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť celej jeho rodine, pozostalým a blízkym. Chcel by som taktiež vyjadriť vďaku za jeho prácu, ktorú urobil ako dlhoročný poslanec parlamentu a bývalý predseda výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Bol to výnimočný človek, odborník, ktorý sa, žiaľ, stal ďalšou obeťou zákernej choroby. Myslím, že môžem povedať za všetkých kolegov poslancov, že nám bude nielen odborne, ale aj ľudsky veľmi chýbať.“

Sústrasť vyjadril aj predseda vlády Igor Matovič: „Ľuba Petráka som mal rád,“ napísal na sociálnej sieti. Petrák podľa jeho slov do Smeru ani nepatril. Dodal, že za úmrtím stojí ochorenie COVID-19, ktoré jeho stranícki kolegovia spolu s dôsledkami pandémie podľa premiéra spochybňovali.

Foto: Jakub Kotian/TASR

„Odišiel človek, s ktorým som spolupracoval desiatky rokov. Ľubo Petrák bol poctivý a pracovitý kolega a vzorný otec rodiny. Vyjadrujem úprimnú sústrasť celej rodine a blízkym,“ napísal bývalý minister práce Ján Richter.
Ocenila ho aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová: „Je mi to úprimne ľúto. Poznala som ho osobne, bol síce poslancom za stranu Smer, no počas môjho pôsobenia v opozícii viedol parlamentný výbor pre vzdelávanie, ktorého som bola členkou. Napriek tomu, že sme na niektoré otázky mali diametrálne odlišné názory, bol to človek kultivovaného dialógu, človek, ktorý vedel preukázať rešpekt aj kolegom v opozícii, človek ktorý počúval, skrátka politik, s ktorým si viete predstaviť konštruktívnu spoluprácu napriek tomu, že stojíte na opačných brehoch politického spektra,“ skonštatovala sociálnej sieti.

„Som rád, že som ťa spoznal Ľubo. Veľmi mi budú chýbať naše rozhovory,“ dodal osobnejší rozmer svojej kondolencii minister školstva Branislav Gröhling (SaS). „Hoci on bol zo strany Smer-SD a ja zo SaS, vždy sme mali korektný vzťah, povedal by som, že dokonca kamarátsky,“ povedal. Ocenil aj korektnú a vecnú debatu v mediálnych diskusiách.

Ľubomír Petrák bol členom predsedníctva Smeru, v minulom volebnom období bol šéfom školského výboru, v súčasnosti zastával funkciu podpredsedu výboru. Poslancom parlamentu bol 15 rokov, od volieb v roku 2006. Petrák patril k bývalým politikom strany SDĽ, ktorí prispeli k spojeniu SDĽ a Smeru, Petrák ako bývalý predseda zanikajúcej SDĽ v tom zohral dôležitú rolu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.