11. novembra 2020

Správa o McCarrickovi a chybách Vatikánu

Správa o McCarrickovi a chybách VatikánuTheodore McCarrick. Foto: AP

Vatikán zverejnil dlho očakávanú správu o exkardinálovi Theodorovi McCarrickovi ktorý zneužíval mladistvých. Správa očisťuje pápeža Františka.

Správa o inštitucionálnom povedomí a rozhodovací proces Svätej stolice ohľadne exkardinála Theodorea Edgara McCarricka (1930-2017)“ je dlhá, komplexná a má rôzne aspekty. Nie je len o exkardinálovi a o zneužívaní, odhaľuje tiež reakcie a prístup bývalých pápežov a iných prelátov k tejto téme.

Theodore McCarrick, dnes laicizovaný, bývalý arcibiskup a kardinál, je veľkou hanbou cirkvi. Nová správa sa však zamerala na inú vec ako jeho osobu, na chyby, ku ktorým došlo v jeho kauze, zo strany Vatikánu, respektíve vyjasnenie zodpovednosti jednotlivých prelátov.

Tento dokument, o ktorý pred dvomi rokmi požiadal pápež František aj biskupi v USA, bol v týchto dňoch vo Vatikáne stredobodom pozornosti. Dokumentácia, ktorú dva roky vypracúval Štátny sekretariát, už krátko po zverejnení vyvolala hojnosť reakcií. Na vyše 450 stranách približuje osudy popredného katolíckeho preláta pôvodom z New Yorku v jeho rôznych pôsobiskách, zhromažďuje jeho korešpondenciu a svedectvá proti nemu na pozadí cirkevných dejín od roku 1930. Cirkev priznáva chyby a bolesť obetí považuje za vlastnú bolesť.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.