AKTUALIZOVANÉ Slovensko nenakúpi vakcínu Sputnik V. Vládny kabinet vo štvrtok neschválil uznesenie o jej nákupe. Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že uznesenie vetovala strana Za ľudí. Premiéra to mrzí, sklamaný je aj minister Milan Krajniak.

Použitie Sputnika V sa podľa navrhovaného uznesenia malo povoliť po kladnom posúdení Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) alebo po registrácii Európskou liekovou agentúrou (EMA).

„Veľmi ma mrzí, že koaličný partner dnes vytiahol najsilnejšiu zbraň a v podstate povedal, že na Slovensku sa o Sputniku vôbec ani baviť nebudeme,“ uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že práve spomínané uznesenie malo umožniť ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽaNO) zaobstarať vakcíny od Ruskej federácie.

„Mali sme predbežný prísľub dodania týchto vakcín už na koniec februára v dávke pre 80 000 ľudí,“ uviedol Krajčí. Premiér ďalej povedal, že ľudia na Slovensku čakajú, kým sa dostanú na rad s očkovaním, a veľké množstvo by sa chcelo dať zaočkovať len vakcínou Sputnik V.

Neprešiel ani kompromis

Krajčí s Matovičom pripomenuli, že uznesenie bolo napísané ústretovo, snažili sa o kompromis. Sputnik V by sa podľa návrhu mohol na Slovensku použiť len po kladnom posúdení ŠÚKL alebo po registrácii Európskou liekovou agentúrou.

Strana Za ľudí podľa neho zablokovala nákup vakcíny Sputnik V na Slovensku. Minister pripomenul, že očkovanie vakcínou Sputnik V by bolo dobrovoľné a realizovalo by sa vo vyhradených vakcinačných centrách.

„Som z toho sklamaný. Nikoho sme nechceli nútiť, aby sa dal zaočkovať a už vôbec nie Sputnikom. Iba sme chceli dať ľuďom možnosť, aby si mohli vybrať aj Sputnik. Tak nie,“ uviedol na margo rozhodnutia šéf rezortu práce Milan Krajniak s tým, že dodávky všetkých ostatných vakcín meškajú a sú znižované. Vakcíny Sputnik V vraj na Slovensko mohli prúdiť v počte desiatok tisíc týždenne. „Škoda,“ dodal minister.

Slovákom sa pozdáva najviac

Uznesenie, ktoré pripravil Krajčí, odôvodňovalo nákup vakcíny Sputnik V odporúčaním Pandemickej komisie vlády SR a ďalších odborníkov, zhoršujúcou sa epidemickou situáciou na Slovensku, ako aj nestabilnými a meškajúcimi dodávkami vakcín registrovaných Európskou liekovou agentúrou a obstarávaných Európskou komisiou.

Vakcína Sputnik V je podľa exkluzívneho prieskumu pre denník Štandard v bežnej slovenskej populácii najžiadanejšou. Očkovať by sa ňou dalo 16,7 percenta respondentov. Vakcínam západných spoločností fungujúcim na báze mRNA (Pfizer, Moderna) naproti tomu dôveruje 13,3 percenta opýtaných.

(tasr/ste)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.