Rakúska vláda v stredu schválila rozsiahly balík protiteroristických opatrení, ktorý sa zameriava na boj proti politickému islamu. Ide o reakciu na nedávny teroristický útok vo Viedni, pri ktorom zahynuli piati ľudia a približne 17 bolo zranených.  

Ako vyplýva z príslušného dokumentu schváleného rakúskou vládou, plánované zmeny zahŕňajú elektronické monitorovanie osôb predstavujúcich nebezpečenstvo pre štát, ktoré boli prepustené z výkonu trestu, ako aj ich umiestnenie do „preventívnej väzby“.

Medzi ďalšie body patrí možnosť odňať rakúske občianstvo ľuďom odsúdeným za terorizmus, odobratie vodičského preukazu, ako aj sprísnenie zákonov o zbraniach. „Nábožensky motivovaný politický extrémizmus (politický islam)“ by sa mal navyše považovať za trestný čin.

Vláda takisto schválila pravidlá, podľa ktorých bude môcť v prípade teroristickej propagandy rýchlejšie zakročiť proti extrémistickým združeniam. Prepojiť sa majú aj kompetencie štátnych prokuratúr a súdov na stíhanie podozrivých z terorizmu. Prvý legislatívny balík sa má dostať do medzirezortného pripomienkového konania začiatkom decembra.

Akcia a reakcia

K poslednému teroristickému útoku v metropole Rakúska došlo v pondelok 2. novembra. Útočníkom bol 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal rakúske a severomacedónske občianstvo. V minulosti už bol trestaný za terorizmus – v roku 2019 ho odsúdili za pokus o pripojenie sa k Islamskému štátu.

Fejzulai spustil paľbu v centre Viedne približne o ôsmej hodine večer. Padnúť malo viac ako 50 výstrelov, zraneniam nakoniec podľahlo päť osôb, ďalších 17 bolo zranených. Podľa rakúskych úradov išlo o dobre koordinovaný teroristický útok, pričom predpokladajú, že útočníkov či komplicov bolo viac.

Podobnou cestou sa vydalo nedávno aj Francúzsko, kde prezident Emmanuel Macron ohlásil boj proti islamskému extrémizmu. V krajine došlo za posledné mesiace k niekoľkým krvavým teroristickým útokom, ktoré vykonali džihádisti.

(TASR/Juraj Orolín)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.