Pri príležitosti dnešného dňa nezávislosti, keď si Poliaci pripomínajú obnovenie štátnosti z roku 1918, uverejňujeme text profesora Wojciecha Roszkowského.

Pozrime sa na mapu Európy a porovnajme zmeny po Viedenskom kongrese z roku 1815 a po skončení prvej svetovej vojny v roku 1918. Vidieť zjavné rozdiely: v strednej a východnej Európe vzniklo viacero nových štátov. V poľskej tradícii je však zreteľne badateľný rozdiel medzi „vznikom“ samostatného Poľska v roku 1918 a jeho „obrodením“. Ak niekto hovorí o vzniku v roku 1918, ignoruje podstatu toho, čo pre Poliakov znamenal koniec prvej svetovej vojny, ba dokonca ignoruje tisíc rokov predchádzajúcej histórie Poľska.

Tento príbeh mal veľa dramatických zvratov a 20. storočie v ňom bolo poznačené osobitným nasýtením týchto drám. Poliak, ktorý sa narodil na začiatku 20. storočia, mal možnosť zvyknúť si na vládu útočníkov – Rakúsko-Uhorska, Nemecka a Ruska –, ktorí vládli nad poľským územím viac ako 120 rokov. A potom v novembri 1918 zažiť eufóriu obrodenia štátnosti, porážku tejto štátnosti v dôsledku nemeckej a sovietskej invázie v septembri 1939, obnovu štátu po roku 1945 v podobe totalitného vazala Sovietskeho zväzu a nakoniec pád komunistickej vlády a zrod nového Poľska, demokratického, hoci nesúceho bremeno 20. storočia, bremeno hromadného vraždenia, deportácií, presídlenia a vyvlastnenia. Po roku 1989 sa Poľsko znovu obrodzuje, ale Poliaci len ťažko hľadajú svoju identitu.

Bojovať alebo bojovať?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.