Pražský arcibiskup Dominik Duka vzbudil v uplynulých dňoch pozornosť Pekingu, keď označil koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 za „čínsku biologickú zbraň“. Čínske veľvyslanectvo v Prahe za tieto slová žiada ospravedlnenie. Kardinál však tvrdí, že šlo o bežnú kazateľskú figúru.

Českú verejnosť a médiá pred pár dňami zaujalo video z kázne, ktorú mal kardinál Dominik Duka začiatkom februára. Počas nej povedal, že v súčasnej situácii, je najhorší „čínsky vírus“, ktorý označil za „únik biologickej zbrane“. Pražské arcibiskupstvo v reakcii dodalo, že považuje slová kardinála Duku za vytrhnuté z kontextu.

Čínske veľvyslanectvo v Českej republike žiada, aby Duka „okamžite napravil svoje chybné tvrdenia“. Diplomatické zastúpenie Pekingu v Prahe v stanovisku uvádza, že koronavírus je zložitý vedecký problém. Dukove tvrdenie označuje čínska ambasáda za nepodložené podozrenie a zámerné prekrúcanie reality, ktoré nemôže nahradiť vedecký výskum.

Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) minulý týždeň uviedli, že sa dopodrobna nezaoberali otázkou, či koronavírus nemohol uniknúť z laboratória. WHO však opakovane zdôraznilo, že je „extrémne nepravdepodobné“, aby bol pôvodom koronavírusu laboratórny únik. Po pôvodcovi nákazy experti stále pátrajú.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.