Dejiny ľudstva sú plné fascinujúcich a zaujímavých udalostí. Aj keď je vnímanie času relatívne, jeho plynutie už nie a v spleti dátumov a rokov sa môže ľahko stratiť širší pohľad na udalosti. Tak sa môže človeku privodiť pocit, že sa nejaká udalosť stala veľmi dávno, alebo iná sotva pár rokov dozadu – a pritom sa oboje odohrali v ten istý čas.

Existuje mnoho historických míľnikov, ktoré by dnešný človek inštinktívne vložil do odlišných období – aj keď je opak pravdou. Prinášame niekoľko zaujímavých paradoxov, ktoré môžu pozmeniť váš pohľad na vnímanie času v dejinách.

Medzi tie najznámejšie príklady patrí asi fakt, že moderný človek sa mohol stretnúť s mamutmi. A to pomerne „nedávno“ – približne 3 600 až 4 000 rokov dozadu. Akurát nájsť by ich nebolo už také ľahké, keďže posledné mamuty zrejme žili v tejto dobe len na Wrangelovom ostrove v arktickom mori.

Pre perspektívu, v období začiatku 18. storočia pred Kristom, keď mali na spomínanom ostrove prežívať posledné mamuty, vládol v Babylone kráľ Chammurapi. Toho si pamätáme hlavne pre jeho zákonník, známy princípom oko za oko, zub za zub.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.