Pandémia a terorizmus, hrozivé duo, ktoré trápi dnešné Francúzsko. Oba fenomény sa vymkli kontrole a štát si s nimi nedokáže poradiť. Za ostatný týždeň sa situácia citeľne zhoršila.

Počas uplynulého týždňa Francúzi zažívali nárast počtu infikovaných. Čísla boli natoľko vysoké, že sa prezident Emmanuel Macron rozhodol konať. Od piatku vyhlásil prísne opatrenia (takzvaný lockdown) najmenej na celý november. Zákaz vychádzania okrem cesty do práce, obchodu, či školy a pohyb maximálne v rámci kilometrového perimetra. Zatvorené obchody, bary a reštaurácie a prísny zákaz cestovania do iných krajov v rámci Francúzska.

Kým stredná Európa si spravila dobré renomé počas jarnej prvej vlny, Francúzsko vtedy čelilo kritike. Keď sa na Slovensku zakazovali verejné zhromaždenia a začali trasovať kontakty, vo Francúzsku boli ešte stále dovolené podujatia do 1000 osôb a odohralo sa aj prvé kolo komunálnych volieb.

Stredoeurópske štáty v lete opatrenia uvoľnili, ale nakoniec sa v októbri ocitli spolu s Francúzskom v kritickej situácii a podobne obmedzujú pohyb osôb, pretože nemocničné lôžka sa napĺňajú. Ďalších efektívnych nástrojov na boj proti pandémii momentálne niet.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.