Spišská katolícka charita pokračuje so svojou starostlivosťou o núdznych na celom území Spiša, Liptova a Oravy aj v čase pandémie. Financovaná je hlavne z darov. Aktuálne sa pripravuje jarná zbierka.

Koronavírus zasiahol aj Spišskú katolícku charitu vo viacerých zariadeniach a službách. Jedným zo zariadení s koronavírusom bolo zariadenie pre mužov s mentálnym a psychickým postihnutím Dom Charitas svätého Damiána Veustera v Spišských Vlachoch. Riaditeľ zariadenia Juraj Gabzdil tvrdí, že najhoršia bola pre klientov izolácia v zariadeniach. „Klienti boli bez vychádzok, kvôli čomu trpeli psychickou nepohodou. Pre ochranné pomôcky sa nám zvýšili náklady na odpad a na fungovanie zariadenia," dodáva riaditeľ Gabzdil.

Vírus neobišiel ani zariadenie Dom Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi, ktoré sa stará o deti s rôznym stupňom zdravotného postihnutia. Zariadenie patrilo medzi jedno z prvých zariadení, kde sa vírus vyskytol. Podľa slov riaditeľky Alexandry Hovancovej to bola veľká psychická záťaž. Napriek neľahkej situácii si riaditeľka spomína aj na pekný zážitok z prvej vlny pandémie: „Mali sme však veľké šťastie, že nás v prvej vlne prišiel pod okno potešiť svojou hudbou svetový virtuóz Filip Jančík a ten vyzval ľudí, aby nám darovali dezinfekčné prípravky, rúška, ochranné pomôcky, čím sme si ich zabezpečili bez kupovania v obchode.“

V zariadeniach už pomáhajú aj psychológovia. Napríklad aj v DCH svätej Hildegardy z Bingenu, kde sa Spišská katolícka charita stará o týrané matky s deťmi. „Veľkým prínosom v tejto aktuálnej pandemickej situácii bude aj psychologička, ktorá nastúpila pred pár dňami do nášho zariadenia núdzového bývania, bude všetkým nápomocná a bude zmierňovať dopady súčasnej doby týraným matkám,“ povedala pre Štandard riaditeľka Ľudmila Valková.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.