Výskum paleovírusov z tiel dávno uhynutých živočíchov nám môže prostredníctvom lepšieho pochopenia ich vývoja umožniť kvalitnejšie predpovedať epidemiologický potenciál existujúcich infekčných patogénov. Tohto zámeru sa chopilo ruské centrum Vektor, ktoré sa okrem vývoja vakcín v minulosti venovalo aj vývoju biologických zbraní a je jedným z dvoch miest na planéte, kde skladujú vírus pravých kiahní.

Vedci zo sibírskeho centra virológie Vektor chcú v spolupráci so Severovýchodnou federálnou univerzitou M. K. Ammosova (SVFU) urobiť z Ruska lídra v oblasti paleovirológie. Prostriedkom má byť výskum starých zvieracích mrcín starých tisíce rokov, ktoré odhaľuje v stále väčších množstvách roztápajúci sa permafrost.

Praveký kľúč k predpovedaniu hrozieb budúcnosti

„Centrum Vektor uskutočňuje rozsiahly monitoring nákazlivých infekcií, zbiera obrovské množstvo materiálu na potreby epidemiologického výskumu v celej krajine aj v iných štátoch sveta. V posledných rokoch už plány na začatie tohto výskumu boli, no teraz sme sa rozhodli prejsť od plánov k realizácii,“ uviedla pre médiá výskumníčka z centra Vektor Olesia Ochlopkovová.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.