Foto: nord-stream.com

Otvorenie druhej vetvy severného plynovodu sa zatiaľ ukazuje ako výrazne ekonomicky výhodné pre Rusko i západnú Európu. Preto je pravdepodobné, že projekt sa napokon predsa dokončí. Ak by sa stal plynovod v súvislosti s prípadom Navaľnyj nástrojom ďalšieho politického tlaku EÚ na Moskvu, nie je vylúčené, že Rusko od neho napriek stratám odstúpi samo.   

Pred pätnástimi rokmi sa všetko začalo krásne a slávnostne – mohutné medzinárodné konzorcium vedené bývalým nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom, obrovské investície, spoločný záujem viacerých európskych vlád. Zdalo sa, že na svete neexistuje sila, ktorá by dokázala zastaviť rýchly Severný prúd (Nord Stream). Pre Rusov to bol zdroj hrdosti a symbol ich zblíženia s Európou.  

Ďalšie potešenie im priniesla myšlienka, že takto potrestajú Ukrajinu za nevhodné správanie k Rusku. Keď plyn potečie inou cestou, Ukrajincom sa znemožní profitovať z jeho tranzitu a zamedzí sa, aby z neho kradli, čo je skutočný výraz na diplomatickejšie označenie neoprávneného odňatia.   

Gerhard Schröder a Matthias Warnig, výkonný riaditeľ plynovodu Nord Stream v apríli 2010. Foto: nord-stream.com

Pýcha a radosť však nemali dlhé trvanie. Dnes dominujú v Rusku obavy o osud plynovodu Nord Stream 2. Ruský plynárenský gigant a hlavný realizátor projektu Gazprom nedávno oficiálne upozornil partnerov, že projekt sa nemusí dokončiť. Znova sme pri tom, je to symbol, ale tentoraz rozdielov, rozporov a hlbokého odcudzenia Ruska od Západu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.