S krátkou výnimkou obdobia Pražskej jari, 38 rokov sme tu žili uzavretí ostnatým drôtom, samopalmi hraničiarov, ich strážnymi psami a premyslenou spravodajskou logistikou, ktorú komunisti stále budovali.

Nová kniha Vladimíra Palka ml. pojednáva o pozadí a „prevádzke“ tejto spravodajskej siete a je ďalším obohatením poznávania našej komunistickej minulosti.

Vladimír Palko ml. popri mnohých odborných článkoch, ktoré publikuje v časopise Pamäť národa, predstavil v týchto dňoch svoju druhú monografiu. Prvá bola Bernard Jaško a spol. Odpor proti komunizmu v Zbore národnej bezpečnosti, ktorá vyšla v roku 2006. Táto nesie názov Ostro sledovaná hranica (Spravodajská zložka 11. brigády Pohraničnej stráže v rokoch 1951 – 1989).

Hlavným zadaním spravodajských zložiek 11. brigády PS bolo zhromažďovanie a vyhodnocovanie informácií o osobách plánujúcich útek do zahraničia a na získavanie informácií o tzv. vonkajšom nepriateľovi. Tieto dve úlohy tvorili základ ideologickej propagandy komunistického režimu. Na jednej strane strach z otvorenej hranice, že by veľké množstvo obyvateľov ušlo na Západ, na druhej strane komunistická propaganda, ktorá obviňovala Západ z pripravovanej agresie, čo bolo síce nereálne, ale darilo sa ňou ospravedlňovať násilné opatrenia na štátnej hranici.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.