Rusko po zadržaní a neskoršom odsúdení opozičného aktivistu Alexeja Navaľného zasiahla vlna protivládnych protestov, počas ktorých bezpečnostné zložky zadržali tisíce demonštrantov. Svedectvá účastníkov následne zaplnili svetové médiá. Čo si však myslia, a v čo veria muži na opačnej strane zábran, sa doteraz pýtal len málokto. Pod prilbami, ochrannými odevmi a kuklami sa však skrývajú tiež ľudia so svojím pohľadom na svet.

Troch silovikov, ako v Rusku nazývajú zamestnancov silových zložiek a rezortov, sa rozhodol vyspovedať ruský opozičný portál Meduza. Na otázky týkajúce sa protestov, ruskej opozície a stavu v krajine pod vládou Vladimira Putina odpovedali Michail (zmenené meno), ktorý pôsobil pri protestoch ako operatívec ministerstva vnútra, Alexej Trifonov, bývalý riaditeľ nižnogorodského centra pre boj s extrémizmom a Sergej (zmenené meno), bývalý zamestnanec protiteroristického oddelenia ruského ministerstva vnútra.

V Rusku nemôžeme do davu strieľať ani gumovými projektilmi

Potenciálne nebezpečných lídrov zatýkajú u nich doma ešte do začatia protestov, približuje prácu ruských bezpečnostných zložiek Michail. Následne silovici vykonávajú námatkové prehliadky pri východoch z metra smerom k miestu plánovanej demonštrácie, kde sú vytypovaní a zadržaní potenciálne agresívni demonštranti s nožmi alebo svetlicami. V prípade, že demonštrácia nebola povolená, sa príslušníci bezpečnostných zložiek snažia obsadiť miesto jej konania. Ak sa demonštrantom predsa len podarí vytvoriť skupinky, podľa Michaila sú v každej z nich vopred nasadení operatívci, ktorí identifikujú formálnych vodcov, alebo prirodzené vodcovské tipy. Operatívci následne dávajú dohodnutý signál príslušníkom poriadkových jednotiek OMON, takzvaným "Omonovcom", ktorí označené osoby zatknú a dav tak pripravia o lídrov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.