AKTUALIZOVANÉ Primátor Hlohovca a poslanec zvolený za stranu Za ľudí končí ako poslanec vládnej koalície a odchádza z poslaneckého klubu Za ľudí. Oznámil to v stredu ráno na svojom oficiálnom facebookovom profile. Podľa predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej Kollár sklamal dôveru voličov. Podpredsedníčka strany Jana Žitňanská odchodu Kollára z koalície i strany rozumie.

Parlamentnú koalíciu predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) opustil poslanec a primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár, ktorý sa viackrát kriticky vyjadril na adresu vlády kvôli opatreniam prijímaným v snahe zvrátiť rastúci trend pandémie.

„Končím, oddnes už nie som poslancom premiéra Igora Matoviča,“ oznámil Kollár na sociálnej sieti v pomerne rozsiahlom statuse.

Nejde o úplne nečakaný krok, poslanec Kollár sa už dlhšie správal pomerne nezávisle a odmietal niektoré vynútené prejavy lojality voči vláde.

Poslednou kvapkou bol však vecný problém. Kollár pripomenul, že práve hlohovecký okres bol niekoľko týždňov najhorším covidovým okresom na Slovensku, ale orgány štátu, zodpovedné za verejné zdravie a krízové riadenie v území, nerobili podľa neho v podstate žiadne opatrenia.

„My, mestá a obce v okrese, štyri víkendy v kuse testujeme. Z 2,23 percenta pozitívnych sme sa v meste dostali na 0,96 percenta. A chystáme sa aj piaty. Nie preto, že by to bolo efektívne riešenie dnešnej epidemickej situácie, ale preto, že vláda síce občanom uložila povinnosť preukazovať sa testom, nezabezpečila však testovacie kapacity, kde by sa ľudia mohli otestovať,“ uviedol Kollár.

KONČÍM. ODDNES UŽ NIE SOM POSLANCOM PREMIÉRA IGORA MATOVIČA Som primátor okresného mesta, v okrese, ktorý bol...

Uverejnil používateľ Miro Kollar Utorok 16. februára 2021


Opatrenia nefungujú

Primátor Hlohovca otvoril aj otázku ekonomickej efektivity. Ako píše, cena testovania nakazených pomocou antigénových testov sa v prípade odhalenia 62 pozitívnych prípadov v hlohoveckom okrese minulý víkend vyšplhala na vyše 1 000 eur na jednu osobu, keďže víkendová prevádzka tamojších odberových miest stála okres dovedna 65-tisíc eur.

„Opatrenia, ktoré prijíma vláda, nefungujú. Ale sebareflexia neprichádza žiadna. Mesiace sa snažím na chyby v manažmente pandémie upozorňovať. Ako poslanec tejto vládnej koalície a zároveň ako človek zdola, z praxe. Najprv interne, ale keď sa nič nedeje, kričím nahlas. Márne. V čase zúriacej pandémie koaličná rada namiesto covidu riešila ‚zobrané spisyʻ mediálnych či fejsbúkových útokov na vládu. Jasné, že som v tejto absurdnej buchli premiantom. 21-krát som vraj zhrešil,“ píše Kollár.

Celkovo 21-krát zhrešiť mal hlohovecký primátor tým, že si dovolil kritizovať kroky kabinetu Igora Matoviča. Ako Kollár ďalej dodáva, nechce byť lídrom v nadávaní na vlastnú vládu, ale odmietať vyvodiť politickú zodpovednosť preto, lebo sa môže vrátiť „HlasoSmer“, ako to tvrdí Matovič, je podľa neho falošný argument.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.