Dnes už sme si zvykli na obmedzenia, zvykli sme si na menej aktivít, menej príležitostí, menej stretnutí s ľuďmi. Práve obdobie, ako je toto, môže veľmi účinne preveriť naše skutočné motívy a postoje srdca, pretože väčšina z toho, čo robíme, sa deje za zatvorenými dverami.

A tak naša snaha zapáčiť sa, snaha o popularitu, sebaprezentáciu a získavanie kreditov u ľudí bola obmedzená len na pohľad tých, ktorým vždy mali patriť – našim rodinám a Bohu.

"Keď sa však ty postíš, natri si hlavu olejom a tvár si umy,  aby nie ľudia videli, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec, ktorý vidí aj to, čo je v skrytosti, ti odplatí."  

Mt 6, 17 - 18

Je to niečo v nás ľuďoch, čo nás núti správať sa tak, aby sme vyzerali pred druhými ľuďmi dobre. Nie je pre nás prirodzené dovoliť ľuďom, aby hneď na prvom stretnutí poznali všetky naše slabosti a zlyhania, slabé stránky a slepé miesta, naše hriechy – možno preto, lebo si myslíme, že by nás prestali mať radi. Chcem tým povedať, že na svetle, keď nás je vidieť, pred ľuďmi, ktorí nás veľmi nepoznajú, ešte vieme vyzerať dobre, vieme zahrať formu, ukázať ideál o nás. Som presvedčený, že aj úprimne – bez úmyslu niekoho klamať, bez úmyslu pretvarovať sa. 

A nám sa to páči – my ľudia sme takí. Páči sa nám byť ocenení, páči sa nám, keď nás ľudia chvália, keď si nás všimnú, keď nás obdivujú.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.